Ulga na Internet w PIT. Kto może z niej skorzystać i jak ją odliczyć?

Ulga na Internet to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Czy obowiązuje ona w 2022 roku? Kto może z niej skorzystać i jakie dokumenty należy wypełnić? Wyjaśniamy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Obecnie zdecydowana większość gospodarstw domowych posiada podłączenie do sieci. Korzystanie z niej wiąże się z koniecznością opłacania comiesięcznych rachunków. Ulga na Internet pozwala zrekompensować całość lub część poniesionych kosztów.

Dla kogo jest ulga na Internet?

Aby skorzystać z ulgi na Internet, trzeba spełniać określone warunki. Przede wszystkim przysługuje ona osobom ponoszącym koszty z tytułu opłacania rachunków za korzystanie z sieci. Ich dane muszą więc widnieć w umowie z dostawcą oraz wystawianych przez niego rachunkach. Nie ma znaczenia czy dostęp do sieci jest wykupiony jako pojedyncza usługa,  czy w pakiecie z telewizją czy abonamentem na telefon. Konieczne jest jednak wyszczególnienie tych usług na rachunku.

Reklama

Po drugie - ulgę na Internet mogą odliczyć wyłącznie ci podatnicy, którzy korzystają z niej po raz pierwszy lub pierwszy raz odliczali ją w poprzednim roku. Przysługuje ona bowiem przez dwa lata z rzędu. Konieczne jest więc zachowanie ciągłości. 

W przypadku małżeństwa możliwe jest skorzystanie z ulgi najpierw przez jednego, a następnie przed drugiego małżonka, pod warunkiem, że oboje figurują na fakturach.

Ile wynosi ulga na Internet?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, podatnik może odliczyć wydatki poniesione z tytułu posiadania przyłącza do Internetu w maksymalnej wysokości 760 zł rocznie.

Ulga na Internet. Jakie dokumenty trzeba posiadać?

Aby odliczyć ulgę na konieczne jest posiadanie faktur, na których widnieją dane płatnika oraz wyszczególniona kwota za Internet (szczególnie ważne jest to w przypadku osób posiadających łączone pakiety na kilka usług).

Ulga na Internet - jaki PIT wybrać?

Ulgę na Internet mogą obliczyć osoby, które rozliczają się na podstawie konkretnych formularzy. Należą do nich:

  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej
  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za Internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach)

Aby odliczyć ulgę na Internet w 2022 roku w rozliczeniu PIT za 2021 rok, należy wypełnić formularz PIT O, wpisując odpowiednie dane w rubrykach 31 lub 32.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga internetowa | Rozliczenie PIT | PIT | ulga na internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »