Ulga podatkowa z tytułu remontu

Tytuł prawny spadkobierca posiada już od momentu śmierci spadkodawcy, a nie dopiero od momentu uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.

Tytuł prawny spadkobierca posiada już od momentu śmierci spadkodawcy, a nie dopiero od momentu uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.

"Takie wyjaśnienie przedstawiła na swojej witrynie internetowej Izba Skarbowa w Poznaniu. Izba wskazała na brzmienie przepisów Kodeksu Cywilnego (K.c.). Zgodnie z przepisem art. 926 K.c. powołanie do spadku może nastąpić w drodze dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 K.c.), a zatem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku."

Nabycie spadku następuje więc z mocy samego prawa bez względu na to czy mamy do czynienia z nabyciem w drodze ustawy, czy też testamentu. Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku, od momentu jego otwarcia.

Reklama

Izba wskazała ponadto, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji tytułu prawnego uprawniającego podatnika do skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu remontu. Dlatego też tytułem prawnym może być umowa sprzedaży budynku mieszkalnego, umowa darowizny, spadku, umowa dożywocia, umowa najmu, użyczenia, czy też decyzja administracyjna.

Dlatego też w związku z powyższym Izba uznała, że tytuł prawny spadkobierca posiada już od momentu śmierci spadkodawcy, a nie dopiero od momentu uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku. W związku z tym podatnik posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego od momentu otwarcia spadku, a więc od momentu śmierci spadkodawcy. Jeżeli więc zostały spełnione pozostałe przesłanki w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu remontu.

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: ulga | podatkowa | spadkobierca | izba | ulga podatkowa | tytuły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »