Reklama

Ulga termomodernizacyjna 2023. Co można odliczyć w PIT? Dla małżeństw nawet 106 tys. zł

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy ocieplili budynek, wymienili piec, wymienili okna, zamontowali fotowoltaikę albo pompę ciepła. Od podstawy opodatkowania można odjąć nawet 53 tys. zł. W przypadku małżonków ulga podwaja się do 106 tys. zł.

W ramach naszych rozliczeń z fiskusem w 2023 roku (obejmujących podatki za 2022 rok) mamy prawo do uwzględnienia ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona podatnikowi, do którego należy dom jednorodzinny, odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu lub przychodu) kwoty wydane na prace termomodernizacyjne, a więc dotyczące m.in. ocieplenia budynku bądź wymiany źródła ciepła. Za sprawą ulgi opodatkowaniu podlega niższa kwota, a podatnik płaci mniej. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł. Dla małżonków ulga wynosi łącznie 106 tys. zł.

Co odliczamy z tytułu ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi podatnik może odliczyć wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją domu określone w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 roku. Chodzi m.in. o takie prace jak:

Reklama

 • zakup i montaż kotła gazowego
 • zakup i montaż kotła olejowego
 • zakup i montaż zbiornika na gaz lub olej
 • wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej
 • zakup i montaż pompy ciepła
 • zakup i montaż kotła do spalania biomasy, o ile stosowania takich kotłów nie zabrania lokalna uchwała antysmogowa
 • demontaż kotła na paliwo stałe
 • zakup i montaż kolektora słonecznego
 • zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej
 • wymiana stolarki drzwiowej i okiennej
 • zakup materiałów ociepleniowych
 • wykonanie audytu energetycznego lub analizy termograficznej budynku

W przypadku fotowoltaiki można skorzystać z ulgi także wtedy, gdy instalacja została zamontowana na gruncie, na garażu albo na innym obiekcie w pobliżu domu. Musi to być jednak instalacja fotowoltaiczna służąca do zasilania domu, a nie np. budynków gospodarczych.

Odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione w minionym roku podatkowym. Brane pod uwagę przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony (bo np. zabraknie funduszy i prace zostaną przerwane), podatnik będzie musiał zwrócić ulgę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak działa fotowoltaika, gdy nie ma słońca i jest pochmurny dzień?

Czego nie można odliczyć w ramach ulgi?

Niektóre wydatki nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, nawet jeśli znajdują się na ministerialnej liście. Chodzi o sytuacje, gdy dany wydatek został:

 • dofinansowany przez Narodowy lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • w jakiejkolwiek formie zwrócony podatnikowi
 • zaliczony do kosztów uzyskania przychodów
 • odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
 • uwzględniony przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji Podatkowej

Innymi słowy, nie można tych samych wydatków odliczyć w ramach kilku różnych ulg ani też odjąć od podstawy opodatkowania pieniędzy, które podatnik dostał od państwa w ramach dofinansowania. Jeśli podatnik otrzymał zwrot kosztów, które wcześniej w ramach ulgi odliczył od podatku, to podczas kolejnego rozliczania się z fiskusem musi dodać zwrócone kwoty do swojego dochodu.

Wyjątkiem są środki z programu "Czyste Powietrze". Nie liczą się one jako dochód, a więc można je łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Jednak w takiej sytuacji podatnik korzystający z ulgi odlicza tylko wydatki, które sam poniósł, a nie może odliczyć wydatków, na które otrzymał środki w ramach "Czystego Powietrza".

Kto ma prawo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu PIT mają prawo korzystać:

 • podatnicy płacący podatek liniowy według stawki 19 proc.
 • podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (składający PIT-36 lub PIT-37)
 • podatnicy ryczałtowi

Podatnik chcący skorzystać z ulgi musi być właścicielem lub współwłaścicielem ukończonego domu jednorodzinnego. Przepisy precyzują, że jest to budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać także małżonkowie. Oboje dokonują odliczenia, jeżeli między nimi istnieje małżeńska wspólność majątkowa, a poniesione wydatki dotyczyły wspólnej nieruchomości. Każdej z osób przysługuje osobny limit 53 tys. zł. Małżonkowie mogą nawet dzielić się fakturami - np. żona może udowodnić, że poniosła wydatki, używając faktury wystawionej na męża.

W ramach kwoty 53 tys. zł przypadającej na podatnika można zrealizować dowolną liczbę przedsięwzięć termomodernizacyjnych w dowolnej liczbie budynków. W sytuacji, gdy suma odliczenia przewyższa roczny dochód podatnika "nadwyżkę" można rozłożyć, ale na okres nie dłuższy niż 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Jednak jeśli nieruchomość stanowi własność tylko jednego z małżonków, to tylko ta osoba może skorzystać z ulgi w związku z termomodernizacją budynku. Co więcej, faktury muszą być wystawione na faktycznego właściciela (lub współwłaściciela) budynku.

Wszystkie wydatki, które chcemy odliczyć, muszą być udokumentowane fakturami. Nie mogą być one wystawione przez podmioty zwolnione z podatku VAT. Brane są natomiast pod uwagę faktury zawierające podatek od wartości dodanej wystawione przez firmy z innych państw Unii Europejskiej.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »