Reklama

Ulgę na krew można rozliczyć w dwóch zeznaniach

Darowizna na cele krwiodawstwa podlega 6-proc. limitowi obliczanemu wspólnie dla kilku rodzajów darowizn, co może oznaczać, że nie uda się całej ulgi na krew odliczyć od dochodu. Ale w niektórych sytuacjach pozostałą, nieodliczoną część można odjąć także od przychodu.

Reklama

Osoby, które w ubiegłym roku oddawały bezpłatnie krew lub jej składniki mogą zmniejszyć dzięki temu zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Dotyczy to jednak tylko tych dawców, którzy są w stanie to fiskusowi udowodnić. Czego ma prawo zażądać urząd skarbowy? Zaświadczenia o ilości pobranej krwi, które wydaje instytucja przyjmująca krew.

Reklama

Przy czym nie ma obowiązku dołączania go do rocznego zeznania podatkowego - trzeba je jednak przechowywać na wypadek kontroli fiskusa przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym składamy PIT. Zatem w przypadku zeznania za 2011 r., składanego do końca kwietnia 2012 r., zaświadczenie od instytucji krwiodawstwa należy przechowywać do końca 2017 roku.

130 zł za litr krwi

W jaki sposób honorowi krwiodawcy powinni rozliczyć ulgę? Każdy litr oddanej w ubiegłym roku krwi lub jej składników mnożymy przez 130 zł i w ten sposób uzyskujemy kwotę przysługującego odliczenia. Jeśli zatem podatnik oddał bezpłatnie na przykład 2,5 l krwi oraz 1,5 l osocza, może uwzględnić w zeznaniu kwotę 520 zł (4 l x 130 zł).

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Osoby, których zarobki opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej i stawek 18 proc. i 32 proc. (formularze PIT-37 i PIT-36), ulgę na krew odliczają od dochodu. Zatem w naszym przykładzie honorowy krwiodawca odliczy od dochodu 520 zł, co oznacza, że zaoszczędzi na podatku prawie 94 zł (jeśli jego dochód mieści się w pierwszej grupie podatkowej, czyli w kwocie 85 528 zł) lub ok. 166 zł (jeśli jego dochód przekracza pierwszy próg i płaci w związku z tym podatek w wyższej, 32-proc. stawce).

Odliczenie od dochodu lub przychodu

Natomiast osoby opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (formularz PIT-28) odliczają ulgę od przychodu. Co prawda PIT-28 (obejmujący m.in. prywatny najem) należało złożyć do 31 stycznia, ale jeśli nie uwzględniliśmy w nim odliczeń związanych z honorowym krwiodawstwem, można to jeszcze zrobić, składając korektę zeznania.

Może mieć to znaczenie szczególnie wtedy, gdy na przykład zarobki z etatu nie pozwoliły na odliczenie całej ulgi na krew. Należy bowiem pamiętać, że odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa jest formą darowizny i wraz z innymi darowiznami podlega wspólnemu limitowi w wysokości 6 proc. dochodu lub 6 proc. przychodu (w przypadku ryczałtowców).

We wtorek 24 kwietnia br. o godz. 14:00 zapraszamy na czat z doradcą podatkowym

W sytuacji, gdy honorowy dawca krwi przekazał na przykład także darowiznę na cele kultu religijnego lub na rzecz organizacji pożytku publicznego, może się okazać, że łączna wartość darowizn przekroczyła wyznaczony limit odliczeń od dochodu w PIT-37 (uwaga, do limitu 6 proc. nie wlicza się darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła).

Jeśli jednak podatnik dodatkowo zarabia na przykład na prywatnym najmie lub prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, może nieodliczoną ulgę od dochodu odliczyć od przychodu (choć, jak wspomnieliśmy wcześniej, w tym momencie już tylko przez korektę zeznania PIT-28). Ale tylko nieodliczoną część - należy uważać, by tej samej kwoty nie odliczyć dwukrotnie w dwóch zeznaniach. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dochód naszego przykładowego podatnika pozwoliłby mu na odliczenie w PIT-37 tylko 400 zł z 520 zł, pozostałą część, czyli 120 zł, może odliczyć od przychodu w PIT-28.

Część przedsiębiorców nie rozliczy ulgi na krew

Nie wszyscy honorowi krwiodawcy będą jednak mogli skorzystać z ulgi na krew. Ograniczenia dotyczą przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem za pomocą podatku liniowego i karty podatkowej, jeśli działalność gospodarcza jest ich jedynym źródłem dochodu (jeśli jednak zarabiają dodatkowo na przykład na etacie, mogą odliczyć ulgę na krew od dochodów z tego tytułu).

Agata Szymborska-Sutton

Dowiedz się więcej na temat: ulga | podatki | Ale | Tax Care S.A. | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »