Upływa ważny termin złożenia informacji podatkowej

Do 31 grudnia podatnicy CIT, których dochody przekraczają 50 mln EUR oraz wszystkie podatkowe grupy kapitałowe, mają obowiązek opublikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej za 2020 r. oraz powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której informacja została zamieszczona - podaje Prawo.pl.

Przepisy ustawy o CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2021 r. zobowiązują podatników do sporządzenia i opublikowania na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej do końca roku następującego po zakończeniu roku podatkowego.

Prawo.pl informuje, że do urzędu skarbowego nie trzeba wysyłać samej strategii podatkowej, a z obowiązku publikacji zostały wyłączone informacje objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

Ustawa o CIT

Ustawa o CIT nie zawiera wprawdzie zamkniętego katalogu danych, które należy opublikować, jednak Ministerstwo Finansów wskazuje na przykłady danych, które powinny być wykazane w informacji o strategii podatkowej - informuje Prawo.pl.

Reklama

Należą do nich np. transakcje z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekracza 5 proc. sumy bilansowej aktywów ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki.

Prawo.pl wskazuje, że obowiązek ujawnienia w informacji tych transakcji nie oznacza jednak obowiązku ich szczegółowego ujmowania i opisywania.

Grupy podatkowe

Wystarczające jest wskazanie łącznej wartości transakcji zawartych z danym podmiotem powiązanym, ogólny opis charakteru transakcji (np. opłaty za usługi zarządcze, marketingowe czy doradcze) oraz wskazanie ogólnego charakteru powiązań między podmiotami. Nie trzeba też publikować danych naruszających tajemnicę przedsiębiorstwa podatnika.

Za niezłożenie zawiadomienia grożą sankcje w postaci kar pieniężnych. Natomiast Ministerstwo Finansów zapewnia, że ewentualne błędy w informacji nie będą karane.

Źródło informacji: Prawo.pl/PAP MediaRoom

PAP
Dowiedz się więcej na temat: optymalizacja podatkowa | strategia podatkowa | CIT | grupy podatkowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »