VAT: Megaprzekręt na polskim rynku stali
Inspektorzy skarbowi odkryli 5 tys. fikcyjnych faktur na kwotę ok. 800 mln zł - afera dotyczy rynku stali i blachy.
Prawie 5 tys. fikcyjnych faktur VAT na kwotę ok. 800 mln zł wystawiły skontrolowane przez inspektorów skarbowych firmy biorące udział w oszustwach związanych z obrotem blachą i stalą - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.
"Kontrola skarbowa wpadła na trop firm dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w jednym z krajów Unii, które zostały wprowadzone na teren Polski poprzez łańcuszek fikcyjnych transakcji. Miały one udokumentować i uwiarygodnić obrót fikcyjnym towarem w kraju i za granicą" - napisano w przesłanym w piątek PAP komunikacie.
Wykryta przez inspektorów zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województw: opolskiego, pomorskiego i śląskiego. Zajmowała się obrotem blachą i stalą. Dla uprawdopodobnienia transakcji pomiędzy firmami uczestniczącymi w tzw. karuzeli podatkowej wprowadzono do obiegu niewielką ilość stali. Była ona przedmiotem wielokrotnego obrotu.
"Sprzedawane towary, krążąc między podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw, +wracały+ do państwa pochodzenia, a tym samym do pierwszego ogniwa w łańcuchu. Podmiot w ten sposób inicjował następnie kolejny obrót, z udziałem tych samych firm. Transakcje odbywały się bardzo szybko, często w ciągu 1-2 dni +przechodziły+ przez różne podmioty" - wyjaśniło MF.
Okazało się, że żadna z firm uczestniczących w procederze nie posiadała zaplecza technicznego, gospodarczego i finansowego, które umożliwiałyby im handel blachą czy stalą na skalę wykazywaną w dokumentacji.
"Działalnością firm zarządzała hierarchicznie zorganizowana grupa przestępcza. To przestępcy decydowali, kiedy firma - uczestnik oszustwa miała wystawić fakturę, kto był nabywcą oraz jaka kwota ostatecznie miała się na niej pojawić. Rola firm uczestniczących w łańcuchu dostaw została sprowadzona tylko do przyjmowania faktur zakupu i wystawiania faktur sprzedaży" - poinformowano w komunikacie.
Według MF, ujawnienie przez służby skarbowe zarówno organizatorów, jak i uczestników procederu zapobiegły dalszemu wyłudzaniu milionowych kwot z budżetu państwa.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze