VAT. Ważne zmiany już w lipcu
Już 1 lipca w całej Unii Europejskiej mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku VAT dla sklepów internetowych i serwisów marketplace. Zmiany prawne skomplikują zakup produktów spoza UE, a zwłaszcza z Chin, a ułatwią sprzedaż do sąsiednich krajów - zwracają uwagę eksperci.
Pakiet unijnych dyrektyw, które uporządkują handel internetowy na terenie państw członkowskich powinien wejść w życie 1 lipca 2021 r.
Dla konsumentów kluczową zmianą jest likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro.
Nie jest jeszcze w stu procentach pewne, czy polskie organy zdążą z ratyfikacją nowych regulacji VAT na zadany przez Unię Europejską termin 1 lipca, czy nastąpi to z pewnym poślizgiem, jednak nasze rodzime firmy już przygotowują się na zmiany. Allegro zapowiada, że samo obciąży sprzedawców z siedzibą poza UE należnym podatkiem VAT i sugeruje, by już uwzględniali go w cenach produktów.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl
W praktyce dla kupujących zmiany podatkowe oznaczają, że zakupy internetowe robione poza Unią Europejską - czyli najczęściej w Chinach - staną się droższe. Wprowadzone regulacje są zapowiadane przez unijnych legislatorów jako próba uregulowania konkurencji, by ta stała się uczciwsza wobec tanich produktów z Chin. Napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej ma zostać ograniczony.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
- Jak większość unijnych regulacji gospodarczych, także i pakiet VAT dla e-commerce ma za zadanie stworzyć ochronną barierę dla firm spoza Europy, a pobudzić rynek wewnętrzny, co w zamyśle ma przysłużyć polskim przedsiębiorcom. Faktem jednak jest, że część z nich sprowadza tanie produkty z Chin i potem sprzedaje je na polskim rynku, dlatego ich ten wprowadzony VAT szczególnie zaboli - zauważa Artur Halik, Head of Sales platformy sklepów internetowych Shoper.
Nowa regulacja zakłada także rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop.
Przewiduje ona jednolity dla wszystkich państw członkowskich próg obrotu, do którego możliwe będzie rozliczanie VAT w państwie dostawcy i według obowiązującej w nim stawki. Wprowadza też punkty kompleksowej obsługi towarów importowanych IOSS (Import One Stop Shop), dzięki którym firmy nie będą już musiały rejestrować się jako podatnik VAT w każdym kraju Unii Europejskiej, w którym prowadzą działalność sprzedażową. Wystarczy, że zrobią to raz w IOSS.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
***