Reklama

W jakich krajach system podatkowy jest najprostszy?

Spośród państw UE najwięcej stawek podatkowych ma Luksemburg, aż 18. Natomiast pięć państw ma podatek liniowy, z tego grona wcześniej wypisała się Łotwa.

- Najmniej skomplikowany system podatkowy mają kraje, które wprowadziły podatek liniowy, to Litwa, Estonia, Węgry, Rumunia i Bułgaria - mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. - Łotwa niedawno odstąpiła od podatku liniowego, ze stawką 23 proc.

Reklama

Stawki podatkowe w tych krajach są jednak bardzo różne. Najniższy podatek liniowy ma Bułgaria, to zaledwie 10 proc.

Pozostałe kraje UE mają rozbudowane systemy podatkowe PIT, z różnymi ulgami, odliczeniami, kwotami wolnymi od podatku.

- Rekordzistą jest Luksemburg z 18 stawkami podatku - mówi J.Narkiewicz-Tarłowska. - Jednak nie jest to aż tak bardzo kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać, bo tam system podatkowy jest bardzo jasno opisany.

Z innej części raportu przygotowanego przez PwC wynika, że wynagrodzenie netto, czyli kwota, jaką otrzymuje pracownik po odjęciu wszystkich obowiązkowych podatków i składek, w Polsce wynosi 71 proc. pełnej pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77 proc. w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Opodatkowanie jest pod tym względem tak wysokie, jak w bogatej Szwecji.

Dowiedz się więcej na temat: podatki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »