Wirtualne kasy fiskalne dla wybranych branż
Minister Finansów wydał dwa rozporządzenia w sprawie kas mających postać oprogramowania, które obowiązują od 1 czerwca 2020 r.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Na mocy delegacji ustawowej Minister Finansów wydał dwa rozporządzenia w sprawie kas mających postać oprogramowania, które obowiązują od 1 czerwca 2020 r.
Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.gov.pl z dnia 27 maja 2020 r. wynika, iż używanie kas wirtualnych nie jest obowiązkowe, jest to alternatywa dla wskazanych branż korzystających z kas rejestrujących. Podkreślono także, że każda kasa wirtualna musi przejść proces certyfikacji realizowany przez Główny Urząd Miar.
Jak czytamy w ww. komunikacie:
"(...) Wirtualne kasy fiskalne będzie mogła stosować branża transportowa oraz branże, które najwcześniej były objęte obowiązkiem posiadania kas online (pierwotnie od 1 lipca 2020 r.) m.in. gastronomia i hotelarstwo.
Rozporządzenie przewiduje i opisuje certyfikowanie kas wirtualnych przez Główny Urząd Miar, który aktywnie uczestniczył w projektowaniu rozporządzenia technicznego dot. kas wirtualnych. Wydanie certyfikatu dla kasy wirtualnej potwierdza zgodność działania kasy zgodnie z wymogami, w szczególności dot. bezpieczeństwa. (...)".
Poradnik VAT Nr 12 z dnia 2020-06-20
.........................
Kasy online to nowego typu urządzenia, które komunikują się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Dane o sprzedaży trafiają z nich na bieżąco na serwery Ministerstwa Finansów. Kasy te mogą być fiskalizowane automatycznie, a także mogą być w pewnym zakresie programowane zdalnie, zgodnie z potrzebami CRK. Kasy starszego typu, czyli kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii takich możliwości nie mają.
Wprowadzamy kasy online z myślą o minimalizacji szarej strefy. Możemy analizować dane spływające z kas na serwery MF, wykrywać anomalie, typować podmioty, które prawdopodobnie nie ujawniają całości swojej sprzedaży lub w ogóle uchylają się od tego obowiązku. Są one niezmiernie istotne, by chronić interesy uczciwych podatników, wyrównywać konkurencję oraz dbać o interes Skarbu Państwa, czyli nas wszystkich. Tym bardziej, że kasy mają również znaczenie w walce z mafiami podatkowymi. Przy ich pomocy można znaleźć firmy o nieproporcjonalnie wysokich kwotach sprzedaży, co może świadczyć o tym, że służą przestępcom do "prania" środków pochodzących z nielegalnych źródeł.