Wspólne opodatkowanie zagrożone?

Mimo, iż rząd rozważa likwidację wspólnego opodatkowania, to wydaje się ona mało prawdopodobna. Rząd po raz kolejny potwierdza swą nieudolność w reformowaniu finansów państwa. Nadal nie podejmuje żadnych działań, które mogłyby radykalnie zmienić finanse publiczne.

Fakt wzięcia pod uwagę likwidacji wspólnego opodatkowania jest przejawem poszukiwania dodatkowych wpływów do budżetu, które mogłyby choć częściowo poprawić jego kondycję. Likwidacja jednej z najpopularniejszych preferencji podatkowych to tylko niewielkie oszczędności dla budżetu. Dla podatników natomiast oznaczałoby kolejne dotkliwe pogorszenie ich sytuacji.

Rząd wciąż wydaje się ignorować fakt, iż budżet państwa składa się z dwóch stron - dochodów i wydatków. Może zatem warto skoncentrować się na wydatkach z budżetu. Odkładanie w czasie reformy finansów publicznych państwa przynosi tylko stale rosnący dług publiczny, który zbliża się powoli do 60% PKB. Wtedy to przestaniemy spełniać unijne kryteria dotyczące wysokości długu ustalone w Maastricht.

Reklama
Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: zagrożeni | opodatkowanie | rząd | rząd Donalda Tuska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »