Wykreślenie małżonka

Zmiana po stronie podmiotu zarejestrowanego dla potrzeb VAT nie następuje w sytuacji, gdy z działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków, wykreślony zostanie jeden z nich, a działalność kontynuować będzie małżonek, który występował w związku z tą działalnością jako podatnik podatku VAT.

Zmiana po stronie podmiotu zarejestrowanego dla potrzeb VAT nie następuje w sytuacji, gdy z działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków, wykreślony zostanie jeden z nich, a działalność kontynuować będzie małżonek, który występował w związku z tą działalnością jako podatnik podatku VAT.

Taką interpretację przepisów ustawy o VAT odnaleźć można na witrynie internetowej Ministerstwa Finansów. Odpowiadając na zapytanie podatnika Izba Skarbowa w Rzeszowie przypomniała, iż podatnikami VAT są co do zasady wszystkie podmioty, w tym również osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo pod jednym numerem w ewidencji działalności gospodarczej, to wówczas dla celów podatku VAT przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków (osoba fizyczna). Małżonek ten dokonuje rejestracji dla celów VAT. Jeżeli natomiast w wyniku dokonania przekształcenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, wówczas - jak informuje Izba - dla celów podatku VAT istotne jest, który z małżonków zostaje wykreślony oraz czy nie zmieni się forma organizacyjno-prawna prowadzonej działalności.

Reklama

W sytuacji, gdy forma organizacyjno- prawna prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie i jednocześnie ze statusu przedsiębiorcy rezygnuje ten z małżonków, który nie figurował w ewidencji organu podatkowego jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas w opinii Izby nie następuje zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług (żona). Samodzielny przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT nadal kontynuuje bowiem dotychczasową działalność gospodarczą.

Dokonując przedmiotowej interpretacji Izba wskazała również, iż powyższa sytuacja obliguje małżonków do sporządzenia na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej remanentu. Remanent taki nie jest traktowany jako remanent likwidacyjny, lecz jest niezbędny dla ustalenia faktycznych dochodów przypadających w tym okresie na każdego z małżonków, z uwzględnieniem różnic remanentowych. Jednocześnie pomimo obowiązku sporządzenia na dzień wyrejestrowania współmałżonka z ewidencji działalności gospodarczej spisu z natury nie będzie na nim ciążył obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od wartości wynikającej z tego spisu. Natomiast małżonek, który będzie nadal kontynuował działalność samodzielnie jest zobowiązany do sporządzenia remanentu początkowego i wpisania go do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: podatnik | izba | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »