Wyślij dziecko na obóz - umkniesz fiskusowi
Dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży korzysta ze zwolnienia podatkowego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są : dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
W przypadku zatem dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży, przesłanki stosowania powyższego zwolnienia podatkowego są następujące:
1) wypoczynek powinien być zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie,
2) wypoczynek powinien mieć formę wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, jak również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, przy czym zwolnieniem objęto również dopłaty do przejazdów związanych z takim wypoczynkiem i pobytem na leczeniu,
3) wypoczynek, pobyt na leczeniu dotyczy dzieci i młodzieży do 18 roku życia.
Spośród wymienionych przesłanek ww. zwolnienia podatkowego, dwie ostatnie nie budzą wątpliwości. Natomiast problematyczną przesłanką jest warunek, aby wypoczynek został zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.
Wątpliwości na gruncie rozumienia powyższego pojęcia wynikają bowiem stąd, że nie zostało ono zdefiniowane w przepisach ustawy o PDOF. Z tego też względu działaniem eliminującym ryzyko podatkowe jest zapoznanie się ze stanowiskiem organów podatkowych, które dosyć szeroko interpretują ww. definicję wskazując, że chodzi tu zarówno o podmioty świadczące usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (biura turystyczne), jak i podmioty, które taką formą działalności zajmują się statutowo.
Jak czytamy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. ILPB1/415-1044/09-4/AK: "Wprowadzając obowiązek zorganizowania wypoczynku przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, ustawodawca nie sprecyzował bliżej tego pojęcia. Powołany przepis nie wskazuje czy ma być to podmiot, który świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy podmiot zajmujący się statutowo tego typu działalnością. Istotne jest to, czy tego typu wypoczynek organizowany jest zgodnie ze specjalnymi regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Tak więc, zasadnicze znaczenie ma formalno-prawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu."
W odniesieniu do podmiotów innych niż przedsiębiorcy, które statutowo zajmują się organizowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży, warto wskazać, że mogą to być rożnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, szkoły, młodzieżowe domy kultury, parafie, etc. pod warunkiem, że z ich dokumentów założycielskich wynika, że do ich zadań statutowych należy organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży w formie wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF. W konsekwencji dla celów zwolnienia podatkowego istotne jest zweryfikowanie statusu prawnego organizatora wypoczynku.
Pobierz darmowy: PIT 2011
Warto również pamiętać, że nie jest objęte ww. zwolnieniem podatkowym takie dofinansowanie do wypoczynku, który jest organizowany przez pracowników we własnym zakresie (wypoczynek z rodzicem). Zwolnieniem podatkowym objęto bowiem tylko te formy wypoczynku, które zostały wymienione wprost w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF, i które równocześnie zostały zorganizowane przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizacji wypoczynku. Stanowisko takie znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych, które wskazują, że w zakres analizowanego zwolnienia podatkowego nie wchodzą "wczasy pod gruszą", pobyt u rodziny, wypoczynek organizowany "na własna rękę" przez rodziców (pracowników) i związany z tym pobyt dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, czy wynajmowanych pokojach.
Katarzyna Wojtowicz-Janicka, doradca podatkowy ECDDP