Reklama

Wysyłasz zeznanie podatkowe pocztą? Uważaj

Kto wysyła PIT w ostatniej chwili powinien uważać. Urzędy skarbowe nie uznają dat na stemplach prywatnych firm pocztowych. Liczy się jedynie pieczątka Poczty Polskiej. Jak twierdzą pracownicy Ministerstwa Finansów, winne są przestarzałe przepisy.

Taki zapis przewiduje ordynacja podatkowa, której autorzy nie wzięli pod uwagę, że oprócz Poczty Polskiej, listy, mogą dostarczać również prywatne firmy, albo kurierzy. Tę różnicę potwierdził także sąd, który uznał, że Poczta Polska to urząd państwowy.

Pocztą można wysłać zeznanie podatkowe nawet ostatniego dnia, czyli 2 maja. W przypadku kurierów, albo prywatnych firm przesyłkowych, formularz musimy wysłać kilka dni wcześniej. W tym przypadku liczyć się będzie data dostarczenia do urzędu.

To absurdalne prawo zmieni się dopiero w 2013 roku, kiedy Polska uwolni rynek pocztowy. Wtedy państwowa poczta i prywatne firmy będą traktowane tak samo. Urzędnicy ministerstwa finansów zapewnili reportera RMF FM, że jeżeli ktoś spóźni się z przesłaniem zeznania dwa, trzy dni nie zostanie ukarany.

Krzysztof Berenda, RMF

- - - - -

Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach, pisze "Dziennik Polski".

Najczęstszym, a zarazem najpoważniejszym błędem jest właśnie brak podpisu. Bez podpisu PIT jest nieważny. Podatnicy zapominają o zaznaczaniu kratek, w których wskazują wybrane opcje rozliczenia podatkowego (np. czy jest to zeznanie indywidualne, czy wspólne z małżonkiem albo czy jest to zeznanie pierwotne czy też korekta).

Błędy popełniamy także przy korzystaniu z popularnej ulgi internetowej. Odliczanie wydatków na zakup modemu, instalacji, czy brak faktury - oto częste błędy spotykane przy odliczaniu tej ulgi.

Podatnicy nie wiedzą lub nie pamiętają, że wraz z nowelizacją przepisów podatkowych zmieniają się druki zeznań. Część pozycji w formularzu jest likwidowana a w zamian pojawiają się nowe, dodatkowe pola. W konsekwencji składają zeznania podatkowe na nieaktualnych formularzach, pochodzących z lat ubiegłych. Dla rozliczeń za 2010 rok resort finansów przygotował nowe PIT-y.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »