Zła wiadomość dla samochodów z kratką

Zdaniem Pracodawców RP niepokojące jest to, że Ministerstwo Finansów planuje wystąpić o przedłużenie możliwość odliczania podatku VAT, czyli de facto polscy przedsiębiorcy będą w gorszej sytuacji niż firmy funkcjonujące na wspólnotowym rynku.

Zdaniem Pracodawców RP niepokojące jest to, że Ministerstwo Finansów planuje wystąpić o przedłużenie możliwość odliczania podatku VAT, czyli de facto  polscy przedsiębiorcy będą w gorszej sytuacji niż firmy funkcjonujące na wspólnotowym rynku.

Pracodawcy RP przypominają, że Minister Finansów zamierza przedłużyć co najmniej o rok ograniczoną możliwość odliczania podatku od pojazdów z kratką i paliwa do nich. Po zmianie z końca 2010 r. maksymalny limit odliczenia wynosi do 6 tys. zł lub 60% wartości podatku VAT.

- Rozwiązanie to jest niezgodne z zasadą neutralności podatku VAT i powinno być możliwie szybko zniesione - mówią eksperci Pracodawców RP. Ich zdaniem nie ma żadnego powodu, by samochód, będący podstawowym narzędziem pracy każdego przedsiębiorcy, oraz paliwo do niego nie korzystały z możliwości odliczenia pełnej wartości podatku VAT. Znając jednak determinację Ministra Finansów w drenowaniu kieszeni przedsiębiorców, trudno oczekiwać, by zdecydował się on na obniżenie kosztów ich funkcjonowania.

Reklama

- Liczymy przynajmniej na to, że zmiany będą wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym - mówią eksperci Pracodawców RP, przypominając sytuację z listopada 2010 roku, kiedy to projekt skierowano do konsultacji społecznych, a w ostatnich dniach grudnia został ogłoszony w Dzienniku Ustaw i wszedł w życie już od stycznia. Wtedy takie szybkie tempo zmian doprowadziło do dużych problemów importerów aut, którzy dostosowując się do cykli produkcyjnych, zamówili samochody z kratką. Miesiąc później okazało się, że w wyniku zmian popyt na nie w istotnej mierze się zmniejszył.

Eksperci Pracodawców RP uważają, że w okresie słabnącej koniunktury gospodarczej podejmowanie takich decyzji może utrzymać niekorzystne tendencje. Podkreślają jednocześnie gotowość do rozmów na temat wprowadzenia w Polsce podatku ekologicznego.

Dowiedz się więcej na temat: rp. | wiadomość | samochody z kratką
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »