Reklama

Zmiany w PIT od 1 lipca. Koniec chaosu podatkowego?

1 lipca wejdzie w życie nowelizacja ustawy o PIT. Według wiceministra finansów Artura Sobonia, zmiana ta kończy chaos podatkowy.

Wiceminister finansów Artur Soboń uczestniczył w gdańskim Urzędzie Wojewódzkim w konferencji prasowej na temat zmian w prawie podatkowym.

Zmiana eliminuje rozwiązania nieprzewidywalne

- Od pierwszego lipca zmieniają się nasze zaliczki na podatek dochodowy, będzie jednolity system zaliczek w oparciu o skalę podatkową, która do 120 tys. złotych naszego dochodu oznacza 12 proc. podatku - przekazał wiceminister.

Dodał, że, oznacza to możliwość odliczania od podstawy opodatkowania do limitu 8700 złotych w skali roku dla przedsiębiorców "na liniówce" i połowy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców "na ryczałcie".

Reklama

Wiceminister podkreślił, że "ta zmiana kończy chaos podatkowy i przecina go w taki sposób, że z systemu eliminuje rozwiązania nieprzewidywalne i zastępuje je rozwiązaniami zrozumiałymi oraz kończy z dualizmem zaliczkowym, który był patologię" - powiedział.

"System podatkowy nie jest specjalnie prosty"

Jego zdaniem "system podatkowy w Polsce nie jest specjalnie prosty". Powiedział, że "ma on w sobie różnego rodzaju preferencje, ulgi, więc te zmiany będą działały różnie, w zależności od różnych podatników, od ich sposobu oskładkowania, ich kosztów uzyskania przychodów".

Wiceminister zauważył, że zmiany podatkowe powinny być wprowadzane z wyprzedzeniem. - Skoro robimy je w ciągu roku podatkowego, to muszą być one neutralne bądź na korzyść podatnika. Ten warunek został spełniony - zaznaczył.

Zwrócił również uwagę, że zmiany konsultowane były m.in. z środowiskiem księgowych, biur rachunkowych, dostawców oprogramowania, doradców podatkowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców, a także ze związkami zawodowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pożytku publicznego.

Będzie akcja informacyjna

Na wtorkowej konferencji przekazano również, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały akcję informacyjną na temat zmian w systemie podatkowym. Jak podkreśliła dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Bętkowska-Cela, podczas bezpłatnych szkoleń stacjonarnych i online eksperci przekażą wszelkie informacje dotyczące zmian w systemie podatkowym oraz odpowiedzą na pytania związane z nowymi regulacjami.

Wskazała, że pierwsze spotkania odbędą się w najbliższy wtorek w Urzędzie Wojewódzkim o godz. 9 i 17.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Ustawa likwiduje także tzw. ulgę dla klasy średniej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »