Zmiany w VAT: Od 1 lipca zmiany w podatku dla elektroniki

Od 1 lipca weszły w zycie ważne zmiany w VAT, które rozszerzą listę towarów objętych odwrotnym obciążeniem.

Z obszaru elektroniki na liście znajdą się telefony komórkowe, smartfony, tablety, laptopy, notebooki i konsole do gier. Nowe przepisy zostały wprowadzone ustawą z dn. 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych - Dz. U. poz. 605.

Celem regulacji jest ograniczenie oszustw i nadużyć w podatku od towarów i usług, w szczególności wyłudzeń podatku oraz unikania opodatkowania w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są towary szczególnie podatne na te oszustwa, jak również uszczelnienie już istniejących instrumentów ich zwalczania.

Reklama

- Wprowadzone przepisy w zakresie tzw. odwróconego VAT'u mają być odpowiedzią na nadużycia w rozliczeniu tego podatku w obrocie pewnymi towarami wrażliwymi, które przyjmowały często formę zorganizowaną w postaci tzw. transakcji karuzelowych. Istotnym elementem w tego typu transakcjach było wykorzystywanie tzw. słupów, tj. firm (podmiotów), które zazwyczaj nie posiadały majątku i z założenia nie rozliczały VAT. Jednoznacznym celem tych zamierzeń było utworzenie takich łańcuchów transakcji, aby uniknąć opodatkowania VAT, a to w konsekwencji oznaczało oferowanie towaru po znacznie zaniżonej cenie i zaburzało konkurencję na rynku. - mówi Łukasz Kiczma, wiceprzewodniczący Rady Izby Gospodarki Elektronicznej.

W praktyce nowe regulacje oznaczają, że to nabywca wyżej wymienionych towarów elektronicznych, a nie sprzedawca, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT należnego od danej transakcji. Ponadto, na nabywcy będą ciążyły obowiązki w zakresie sporządzenia odpowiednich informacji dla organu podatkowego. Z kolei sprzedawcy elektroniki będą zobowiązani do wystawiania innego typu faktur, niewskazujących na kwotę należnego VAT.

- Wprowadzenie zmian w tym zakresie będzie miało krótko- i długookresowy wpływ na rynek dystrybucji w sprzedaży takich towarów jak: smartfony, tablety, notebooki czy przenośne konsole. Jednak jak wynika z prognoz firm dystrybucyjnych II połowa roku 2015 będzie raczej okresem stabilizacji i kontynuacji sprzedaży elektroniki, a nie dużych zmian, choć nowe regulacje mogą mieć wpływ na ich przychody. Wchodzące w życie zmiany dla dystrybutorów będą miały krótkoterminowy wpływ negatywny, natomiast w dłuższym terminie wprowadzenie tych przepisów ma odnieść skutek pozytywny. Tym samym należy wysnuć wniosek, iż w dłuższej perspektywie nowe przepisy przede wszystkim oczyszczą rynek z firm, które działają i "żyją" dzięki nielegalnej działalności, co powinno mieć odniesienie na wzrost marż u dystrybutorów zajmujących się obrotem wyżej wskazanymi towarami. Dla ciekawych należy wspomnieć, iż w Polsce pierwszy raz odwrócony VAT został wprowadzony 1. kwietnia 2011 r. w handlu złomem. - dodaje Kiczma.

Odwrotne obciążenie dla dostawy wyżej wymienionych towarów będzie miało zastosowanie jedynie wtedy, gdy łączna wartość transakcji przekroczy kwotę 20.000 zł netto. Ustawa wprowadza definicję tzw. jednolitej gospodarczo transakcji, dla której liczy się wskazany limit. Ponadto, nabywca musi być tzw. czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla celów tego podatku.

Nowelizacja wprowadza też przepisy, które ustanawiają mechanizm ochronny dla sprzedawców ww. urządzeń elektronicznych, na wypadek, gdyby nabywca nieprawidłowo rozliczył (lub nie rozliczył) VAT od takich transakcji.

Zmiany w VAT dla elektroniki komentuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, ekspert e-Izby, doradca podatkowy, partner w Advicero Tax sp. z o.o. - Przedmiotowa nowelizacja jest rozszerzeniem działania mechanizmu wprowadzonego w poprzednich latach w odniesieniu do wyrobów ze stali, złomu. To rozwiązanie pozwoliło już na ograniczenie skali nadużyć i wyłudzeń podatkowych w tym sektorze. Biorąc pod uwagę charakter transakcji dotyczących elektroniki - sposób ich przeprowadzania oraz rodzaj podmiotów uczestniczących w dostawie - wprowadzenie zasady odwrotnego obciążenia na rozliczanie VAT takich dostaw może wpłynąć na poprawę ściągalności VAT przez fiskusa. Pozytywnie należy ocenić wprowadzenie mechanizmu chroniącego sprzedającego. Przy zachowaniu odpowiednich procedur może on uniknąć odpowiedzialności za VAT nierozliczony przez nabywcę. Warto zwrócić uwagę, że odwrotne obciążenie nie będzie dotyczyło wszystkich transakcji dostawy elektroniki, ale tylko tych dokonywanych pomiędzy zarejestrowanymi podatnikami VAT i przy przekroczeniu progu kwotowego 20 000 zł.

VAT = PTU

Podatek od towarów i usług, PTU (ang. Value Added Tax, VAT) - podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu. W Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50). Jednak konieczność harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE zmusiła polskiego ustawodawcę do uregulowania tej kwestii w nowej ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054). Twórcą koncepcji tego podatku był niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens, który w swoich pracach z 1920 roku wyłożył jego ideę], ale powszechnie za twórcę VAT uważany jest francuski ekonomista Maurice Lauré. Ważne: Pisanie "podatek VAT" to tautologia - konstrukcja językowa, w której poszczególne wyrazy powtarzają swoje znaczenie. "Podatek Value Added Tax" zawiera bowiem dwukrotnie to samo słowo (polski podatek i angieski tax). KM
Dowiedz się więcej na temat: podatek | zmiany w VAT | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »