Zostały już tylko 2 tygodnie. Ostatnia szansa, by odliczyć pieniądze za remont

Ulga termomodernizacyjna jeszcze tylko niecałe dwa tygodnie czeka na wykorzystanie. Właściciele nieruchomości, którzy dotąd się nie rozliczyli ze skarbówką, mają szansę na odliczenie aż 53 tys. zł. Ulga nie przysługuje jednak na wszystkie remonty. Ważne jest, by zmiany w domu zmniejszały zużycie energii.

  • Ulga termomodernizacyjna to szansa na odliczenie nawet 53 tys. zł, a w przypadku rozliczenia z małżonkiem nawet 106 tys. zł.
  • Odliczenie przysługuje jedynie osobom posiadającym dom jednorodzinny.
  • Remonty w domu, które pozwalają zakwalifikować się do ulgi, muszą mieć charakter termomodernizacyjny.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Uprawnieni do niej są również właściciele domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Dzięki uldze remontowej odliczyć można nawet 53 tys. zł. Wartość odliczenia wzrasta w wypadku rozliczania PIT z małżonkiem. Wówczas to nawet 106 tys. zł. Warto jednak się spieszyć, ponieważ na rozliczenie PIT zostały ostatnie 2 tygodnie i tyle samo czasu jest na zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej.

Reklama

Ulga tylko za remont termomodernizacyjny

Jeśli w ubiegłym roku podatkowym przeprowadzaliśmy termomodernizacyjny remont w budynku, możemy liczyć na odliczenie. Szczególnie szanse na odliczenie mamy, gdy remont dotyczył jednego z poniższych:

  • uszczelnienie systemu ciepła,
  • wymiana pieca na bardziej ekonomiczny i wydajny,
  • ocieplenie domu,
  • zamontowanie fotowoltaiki.

To jednak nie cały wachlarz remontów, na które przysługuje ulga. Do odliczenia kwalifikuje się każdy remont, który pozwala zmniejszyć zużycie w domu energii cieplej i obniżenie zapotrzebowania na nią.

Dopuszcza się odliczenie wydatków na zakupy związane z remontem, który trwa, ale zostanie zakończony w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z remontem. Ulga nie przysługuje natomiast na remont finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli w ciągu 3 lat nie zrealizujemy przedsięwzięcia, ulgę trzeba zwrócić.

Do naliczenia ulgi wystarczą faktury

Aby otrzymać ulgę termomodernizacyjną, trzeba potwierdzić wydatki na remont za pomocą faktur i rachunków za surowce i usługi. Samą ulgę rozliczamy natomiast na formularzu PIT-0.

Jeśli mamy natomiast więcej niż jeden dom jednorodzinny, nie możemy zwielokrotnić wartości ulgi termomodernizacyjnej. Niezależnie od liczby nieruchomości odliczyć można maksymalnie 53 tys. zł samemu lub 106 tys. zł z małżonkiem.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga | ulga termomodernizacyjna | podatek | odliczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »