ZPP apeluje o wstrzymanie zapowiadanych nowych obciążeń podatkowych na 12 miesięcy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do rządy o dwunastomiesięczne moratorium na nowe obciążenia, w tym przede wszystkim te o charakterze podatkowym i parapodatkowym, takie jak np. podatek cukrowy, czy podatek od sprzedaży detalicznej. Organizacja argumentuje to trudnym okresem dla polskich firm.

"Polski biznes musi mieć szansę na przetrwanie i odbudowanie się po kryzysie spowodowanym epidemią. Jeśli nowe obciążenia mu to uniemożliwią, skala negatywnych skutków gospodarczych może być w tej chwili trudna do przewidzenia, a ich koszt z pewnością wyższy, niż ten spowodowany odłożeniem w czasie nowych danin" - czytamy w komunikacie.

Trzy gigantyczne uderzenia w biznes

W ciągu kilku miesięcy mieliśmy do czynienia z trzema gigantycznymi uderzeniami w biznes: ścisły lockdown w okresie marzec-maj, obniżony popyt w "sektorach społecznych" w okresie czerwiec-sierpień, w końcu druga fala epidemii rozpoczęta we wrześniu, której konsekwencją jest ponowne zamknięcie znacznej części gospodarki w chwili obecnej - informuje ZPP.

Reklama

Związek podaje przykłady innych państw członkowskich OECD, takich jak Australia, Szwecja, Czechy, czy Niemcy, które w reakcji na kryzys wywołany pandemią koronawirusa zdecydowały się na obniżanie podatków i redukcję obciążeń administracyjnych.

Podważona stabilność branźZdolność dostosowania się do nowych warunków oraz pomoc płynnościowa udzielona przez polski rząd pomogły przedsiębiorcom przetrwać trudny okres wiosenny. Niestety, kolejne miesiące poważnie podważyły stabilność niektórych branż, a ponowny lockdown stanowi gigantyczne zagrożenie dla wszystkich firm w Polsce.

"Z przykrością zauważamy, że Polska zamiast dążyć do zmniejszania obciążeń i deregulacji, decydujemy się na wprowadzanie kolejnych niekorzystnych dla biznesu rozwiązań. Wśród nich wymienić można choćby opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT, wprowadzenie podatku cukrowego, modyfikację "podatku od deszczu", czy restrykcyjną implementację dyrektywy audiowizualnej."

Nie chcą inwestowaćWedług ZPP skłonność polskich firm do inwestowania jest najniższa od lat. Z badania "Busometr" wynika, że jedynie 32 proc. przedsiębiorców planuje w najbliższych miesiącach jakiekolwiek inwestycje. Jest to z jednej strony rezultat niepewności związanej z rozwojem epidemii, z drugiej zaś - braku stabilności regulacyjnej i wprowadzania nowych, niekorzystnych dla firm regulacji, wspomnianych powyżej.

Organizacja przytacza również wyniki innych sondaży. 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw przedsiębiorców wynika z badania Kantar Global Business Compass). Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS na przełomie maja i czerwca, co dziesiąty badany musiał ograniczyć działalność i zredukować zatrudnienie w firmie.

To będzie straszny rok"Pragniemy wyraźnie zaznaczyć że najbliższuch dwanaście miesięcy to najgorszy z możliwych okresów wprowadzania nowych obciążeń. Firmy mierzą się z konsekwencjami rozwoju epidemii, obniżonym popytem i skutkami lockdownu - dodatkowe podatki, podwyższanie danin, czy wprowadzanie nowych obowiązków administracyjnych - mogą stanowić śmiertelny cios dla wielu firm."

Konsekwencje wprowadzania dodatkowych obciążeń w tak trudnym gospodarczo czasie mogą być dalekosiężne i bardzo poważne. Dotyczyć mogą zarówno rynku pracy, jak i stopy inwestycji, aktywności gospodarczej, a ostatecznie - zamożności wszystkich Polaków. Należy bowiem pamiętać o tym, że upadłości firm bądź istotne spadki ich przychodów oznaczają redukcję zatrudnienia lub zmniejszenie wynagrodzeń. To z kolei bezpośrednio przekłada się na pogorszenie sytuacji pracowników i ich rodzin. Według związku, brak nowych obciążeń w trudnym czasie epidemii jest zatem postulatem nie tylko probiznesowym, lecz również propracowniczym i prospołecznym.

- - - - -

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

wiadomoscihandlowe.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »