Reklama

ZPP proponuje alternatywę dla Polskiego Ładu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił projekt rozwiązań, które mogą stanowić alternatywę dla rządowego projektu reformy podatkowej. Zamiast dodatkowych obciążeń dla przedsiębiorców ZPP proponuje m.in. wprowadzenie jednolitej stawki VAT i minimalnej stawki CIT.

ZPP postuluje o rezygnację z obciążenia przedsiębiorców składką NFZ proporcjonalną do dochodów oraz pozostawienie możliwości odliczenia składki na NFZ od podatku PIT płaconego przez przedsiębiorców.

Jednocześnie organizacja proponuje pozostawienie w systemie jedynie trzech, prostych podatkowo form prowadzenia działalności gospodarczej. To Mała Działalność Gospodarcza do 120 tys. zł rocznie przychodu, a dla pozostałych przedsiębiorców do wyboru: podatek liniowy na dotychczasowych zasadach lub ryczałt od przychodów ze zmienionymi stawkami.

Trzy formy prowadzenia działalności gospodarczej

W przypadku Małej Działalności Gospodarczej ZPP proponuje wprowadzenie jednolitego podatku 20 proc. od przychodu dla podmiotów korzystających obecnie z mały ZUS plus osiągających przychody do 120 tys. rocznie oraz likwidację wszystkich podatków i składek dla tej formy prowadzenia działalności.

Reklama

Dla przedsiębiorców osiągających przychód roczny powyżej 120 tys. zł rozliczających się PIT-28 lub PIT-36 propozycja obejmuje - zamiast podatku PIT - wprowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości: 7 proc. przychodów osiąganych z wykonywania wolnych zawodów i wykonywania działalności artystycznej, 4 proc. przychodów ze świadczenia usług, 2 proc. przychodów z wykonywania działalności handlowej lub działalności gastronomicznej, 1.5 proc. przychodów z wykonywania działalności produkcyjnej lub wytwórczej.

W przypadku pozostałej działalności gospodarczej wybierającej podatek liniowy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców proponuje pozostawienie możliwości rozliczenia podatkiem liniowym PIT na zasadach Polskiego Ładu, czyli podniesienie kwoty wolnej  oraz utrzymanie ryczałtowej składki NFZ przy stopniowym zwiększanie podstawy jej wymiaru  do 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2023.

Jednolita stawka VAT, minimalna stawka CIT

Zdaniem ZPP, uzupełnienie potencjalnych wpływów budżetowych wynikających z zaproponowanych w Polskim Ładzie zmian umożliwiłoby wprowadzenie jednolitej stawki VAT idącej w parze z transferem społecznym w postaci socjalnej karty płatniczej (w celu ograniczenia negatywnych skutków wzrostu cen dla najuboższych) oraz wprowadzenie minimalnej stawki podatku CIT w wysokości 1 proc. od przychodów osiąganych w danym roku podatkowym.

Według szacunków ZPP całkowita baza podatkowa w 2022 roku wyniesie 1 237,78 mld zł. Przy nałożeniu na nią jednolitej stawki VAT w wysokości 18,75 proc. wpływy podatkowe z tytułu VAT w 2022 roku byłyby wyższe o 23,66 mld zł. Z kolei objęcie wszystkich podmiotów będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych minimalną wysokością podatku CIT wysokości 1 proc. przychodów generowanych w danym roku, przyniosłoby w 2022 roku dodatkowe wpływy budżetowe w wysokości 548,85 mln zł w przypadku podatników CIT będących grupami kapitałowymi oraz 33 399,99 mln zł w przypadku indywidualnych podatników CIT.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

ZPP rysuje również koncepcję zasiłku socjalnego dla osób których dochód na członka rodziny nie przekracza 80 proc. minimum socjalnego (1 109,88 zł w 2022 roku, zostałoby nim objęte 29,5 proc. populacji Polski, czyli 11,25 mln osób) w wysokości 20 proc. minimum socjalnego, czyli 277,47 zł miesięcznie na osobę.

W swoim memorandum Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że Polska stoi przed możliwością podniesienia ekonomicznej efektywności systemu podatkowego, dzięki przerzuceniu ciężaru z opodatkowania pracy na czynniki wprowadzające mniejsze zniekształcenia w ekonomicznej równowadze rynków.

"Zaproponowane przez nas rozwiązanie polegające na wprowadzeniu jednolitej stawki VAT idącej w parze z transferem społecznym w postaci socjalnej karty płatniczej wpłynie na krańcowy wzrost skłonności do oszczędności wśród gospodarstw domowych i wygeneruje inwestycje stanowiące impuls prorozwojowy w przyszłości. Natomiast uzależnienie minimalnej stawki podatku CIT w zależności od przychodów jest rozwiązaniem, dzięki któremu uzyskamy dodatkowe wpływy podatkowe od podmiotów, które korzystając z optymalizacji podatkowej podatku płacą niewiele lub wcale" - uważają przedstawiciele ZPP.

d.e.

Źródło: ZPP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »