Związek Banków Polskich: Konieczne są zmiany w obszarze podatków i obciążeń sektora bankowego
Związek Banków Polskich poinformował, że wiele z wymogów regulacyjnych i ostrożnościowych dotyczących sektora bankowego nie uwzględnia obecnej sytuacji i konieczne są zmiany w obszarze podatków oraz obciążeń banków. Bankowcy chcą m.in. zwolnienia z podatku bankowego nowo udzielonych kredytów inwestycyjnych.
"Korekty w tym zakresie to szansa na skuteczną odpowiedź sektora bankowego na potrzeby finansowe polskiej gospodarki, ujęte w Krajowym Programie Odbudowy, tzw. Zielonym Ładzie oraz polityce spójności" - podał ZBP.
We wtorek odbyło się spotkanie reprezentacji sektora bankowego z sejmową podkomisją ds. instytucji finansowych.
Zdaniem bankowców, najbliższe miesiące powinny być czasem intensywnych prac i rozmów, zmierzających do zmian w polityce regulacyjnej w obszarze podatków i obciążeń sektora bankowego.
"To nie tylko powszechne daniny jak CIT, które obowiązują większość branż, ale także tzw. podatku bankowego, oraz składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny" - napisano w komunikacie.
Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, potencjał polskiego sektora bankowego słabnie, a szansa na dokapitalizowanie sektora bankowego przez inwestorów zewnętrznych jest minimalna.
ZBP zwrócił się z apelem, aby kredyty związane z finansowaniem potrzeb restrukturyzacyjnych, Krajowego Planu Odbudowy oraz tzw. zielonej ekonomii i dekarbonizacji, zostały zwolnione z tzw. podatku bankowego.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Bankowcy chcą m.in. zwolnienia z podatku bankowego nowo udzielonych kredytów inwestycyjnych, zamrożenia wysokości składki na BFG na okres kolejnych dwóch lat na poziomie z 2021 r., czy przeznaczenia 50 proc. pobranego podatku od niektórych instytucji kredytowych na zasilenie funduszu przymusowej restrukturyzacji banków w BFG.