Zwrot VAT dla firm

Zagraniczni przedsiębiorcy - mimo że nie są zarejestrowanymi w Polsce podatnikami VAT - mogą już ubiegać o jego zwrot w naszym kraju. Wnioskowali o to przedstawiciele Unii Europejskiej i wiele cudzoziemskich firm działających w Polsce.

Zagraniczni przedsiębiorcy - mimo że nie są zarejestrowanymi w Polsce podatnikami VAT - mogą już ubiegać o jego zwrot w naszym kraju. Wnioskowali o to przedstawiciele Unii Europejskiej i wiele cudzoziemskich firm działających w Polsce.

Nowe rozporządzenie ministra finansów regulujące zasady zwrotu VAT cudzoziemskim firmom formalnie weszło w życie 1 lipca br. Ukaże się w Dzienniku Ustaw nr 67 (poz. 688). Umożliwia odzyskiwanie VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług firmom nie mającym siedziby w Polsce. Zagraniczni przedsiębiorcy zamierzający ubiegać się o zwrot powinni jednak spełniać określone warunki. Po pierwsze - muszą być zarejestrowanymi podatnikami VAT lub daniny o podobnym charakterze we własnym kraju, a nie w Polsce. Po drugie - nie mogą wykonywać w naszym kraju czynności podlegających opodatkowaniu. Ten drugi warunek nie odnosi się jednak m.in. do usług transportowych dotyczących importu towarów, a także związanych ze składowaniem w składach celnych i wolnych obszarach czy świadczonych na podstawie porozumień międzynarodowych.

Reklama

Przedstawiciele Unii Europejskiej już od dość dawna postulowali, żeby Polska wprowadziła zwrot podatku VAT dla zagranicznych firm. Tego rodzaju rozwiązania przewidziano w VI Dyrektywie unijnej - powiedział PG Jacek Buziewski, menedżer w firmie konsultingowej Ernst&Young. Jak podkreślił, odzyskiwaniem VAT zainteresowanych jest również wielu przedsiębiorców zagranicznych działających w Polsce.

Mimo że do końca czerwca br. polskie przepisy nie przewidywały zwrotu tego podatku dla cudzoziemskich firm, to jednak polscy przedsiębiorcy mogli go odzyskiwać w niektórych krajach należących do UE, m.in. w Austrii i Holandii, a w praktyce także w Wielkiej Brytanii. Nie zwracano im jednak VAT w Niemczech, będących jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski. Było to szczególnie dokuczliwe dla wielu naszych firm, gdyż w kraju tym dokonuje zakupów wyjątkowo dużo polskich przedsiębiorców. Obecnie, na zasadzie wzajemności, będą już mieli prawo do występowania o zwrot VAT - powiedział Jacek Buziewski. Stwierdził, że nowe przepisy będą miały duże znaczenie praktyczne. Do tej pory zdarzało się, że np. firma zagraniczna, zajmująca się wykonywaniem usług na rzecz polskiego odbiorcy, kupowała część z nich od kontrahentów polskich. Jeżeli potem odsprzedawała takie usługi klientom w naszym kraju, to kalkulując ogólną cenę, doliczała polski VAT, którego nie mogła odzyskać. Oznaczało to, że część usług, zamiast za 100 zł, odsprzedawano np. za 122 zł. Obecnie zagraniczne przedsiębiorstwo będzie mogło w takim przypadku odsprzedać usługi polskiego kontrahenta po cenie netto, czyli za 100 zł, ponieważ podatek VAT będzie zwracany.

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, cudzoziemska firma może wystąpić o zwrot w odniesieniu do zakupów towarów i usług lub importu towarów, dokonanych przez okres nie krótszy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż rok kalendarzowy. Kwota wnioskowanego zwrotu nie może być niższa od równowartości 200 euro, gdy wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok (ale wynoszącego przynajmniej trzy miesiące) lub 25 euro - w przypadku całego roku lub jego końca. Wnioski należy składać w II Urzędzie Skarbowym Warszawa Śródmieście, nie później niż 30 czerwca następnego roku.

Do połowy br. o zwrot VAT mogli ubiegać się jedynie zagraniczni turyści.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: zwrot | przedsiębiorcy | VAT | zwrot VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »