Zwrot VAT-u za gaz w 2023 r. Refundacja tylko dla 300 tys. gospodarstw
Zwrot VAT-u za gaz w 2023 roku może nieco złagodzić nawał podwyżek kosztów i opłat, w które ten rok obrodził. Przegłosowana pod koniec ub.r. ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych umożliwia uzyskanie zwrotu 23-procentowego podatku VAT za gaz na rzecz gospodarstw domowych ogrzewanych gazem. Otrzymać można 23-procentowy zwrot podatku VAT za gaz.
Zwrot VAT-u za gaz w 2023 roku jest możliwy jedynie jeśli spełniamy trzy warunki, którymi obwarowany jest udział w programie. Podkreślmy, że zwrot podatku za gaz nie jest przyznawany za kupowanie butli z gazem czy używanie kuchenek gazowych.
Po pierwsze - główne źródło ogrzewania naszego domu musi być zasilane gazem. Po drugie - piec zasilany gazem musi być zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Po trzecie - należy spełniać kryterium dochodowe.
O ile pierwsze dwa warunki są klarowne i nie trzeba się rozwijać nad ich wyjaśnianiem, o tyle trzeci warunek wymaga doprecyzowania. Warto podkreślić, że kryterium dochodowe, jakie zostało zastosowane w wypadku zwrotu VAT za gaz w 2023 roku jest analogiczne do tego, jakie obowiązywało w przypadku dodatku osłonowego.
Oznacza to więc, że o pieniądze mogą starać się najgorzej sytuowane finansowo gospodarstwa domowe w Polsce. O refundację VAT z tytułu płatności za gaz starać się mogą ci, którzy żyją w gospodarstwach domowych o określonym miesięcznym dochodzie na głowę. W wypadku jednoosobowych gospodarstw domowych mowa o górnej kwocie 2100 zł na głowę, a w przypadku gospodarstw, które zamieszkuje kilka osób, kwotą graniczną jest 1500 zł na osobę.
Zwrot VAT-u za gaz 2023 rok obejmuje w całości jego trwania. Oznacza to, że akcja refundacji podatku za gaz obowiązuje przez całe 12 miesięcy. Po zwrot możemy zgłosić się już po pierwszej otrzymanej i opłaconej fakturze za gaz w 2023 roku. Należy pamiętać, że jest pewna graniczna data. Otóż dokument do urzędu gminy odpowiadającego naszemu miejscu zamieszkania dostarczyć możemy w terminie do 30 dni od otrzymania i opłacenia faktury za gaz.
Formularz można wypełnić znacznie szybciej w aplikacji mObywatel. W dokumentach oprócz naszych danych osobowych powinniśmy zamieścić także kopię umowy, którą zawarliśmy z dostawcą gazu, fakturę poświadczająca dostarczenie paliwa oraz dokument potwierdzający, że należność została opłacona.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, refundacja podatku VAT za gaz ma dotyczyć około 300 tys. gospodarstw domowych w całym kraju. Nie jest to duża liczba, jeśli spojrzeć na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, które wskazują, że ogółem w Polsce mamy 13,8 mln gospodarstw domowych. Po zwrot VAT-u za gaz zgłosić się więc może zdecydowana mniejszość społeczeństwa.
Przemysław Terlecki