Magdalena Biejat

Środa, 4 grudnia 2024 (14:03) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (14:10)
Magdalena Agnieszka Biejat, urodzona 11 stycznia 1982 roku w Warszawie, jest polską tłumaczką literatury hiszpańskojęzycznej, działaczką społeczną i polityczką. Jej zaangażowanie w politykę i działalność społeczną zaowocowało zdobyciem mandatu poselskiego oraz senatorskiego, a także funkcją wicemarszałka Senatu XI kadencji. Współprzewodniczy partii Lewica Razem, a jej działania i sukcesy czynią ją jedną z kluczowych postaci polskiej lewicy.
Magdalena Biejat - najważniejsze informacje
Magdalena Biejat /Jacek Domiński /Reporter

Magdalena Biejat - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Edukacja i początki kariery zawodowej

Magdalena Biejat dorastała i zdobywała wykształcenie w Warszawie. W 2006 roku ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie w Grenadzie, gdzie zdobyła tytuł magistra. Jej zainteresowania socjologią i organizacjami pozarządowymi zaowocowały dalszym kształceniem – w 2007 roku ukończyła studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi w Collegium Civitas i Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Magdalena Biejat kształciła się także na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, co umożliwiło jej rozwój w kierunku tłumaczenia literatury hiszpańskojęzycznej. 

Zawodowo zajmowała się tłumaczeniem literatury, ale także współpracowała z organizacjami pozarządowymi, w tym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją im. Stefana Batorego. W Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” pełniła funkcję kierowniczki ds. badań i doradztwa, co dało jej doświadczenie w pracy nad problemami społecznymi. Pracowała także jako wolontariuszka, angażując się w pomoc osobom dotkniętym bezdomnością. 

Zaangażowanie polityczne

Magdalena Biejat zaczęła angażować się w działalność polityczną w 2015 roku, wstępując do Partii Razem (przemianowanej później na Lewica Razem). W ramach tej partii zasiadła w radzie okręgu warszawskiego, co było jej pierwszym krokiem w kierunku aktywnej działalności politycznej. W 2018 roku kandydowała do rady dzielnicy Praga-Północ z listy KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa, jednak nie uzyskała mandatu. Jej działalność w tej kampanii pozwoliła jej zyskać rozpoznawalność w kręgach lewicowych i społecznych. 

W 2019 roku ponownie spróbowała swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie zdobyła mandatu, uzyskując 616 głosów. Tego samego roku wystartowała w wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i uzyskała mandat posłanki IX kadencji, zdobywając 19 501 głosów w warszawskim okręgu wyborczym. W Sejmie pełniła funkcję członkini Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, gdzie w szczególności angażowała się w sprawy związane z równością płci i prawami pracowniczymi. Ponadto, została wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego Lewicy, co umocniło jej pozycję w polskiej polityce. 

Współprzewodnicząca Lewicy Razem i wybory do Senatu

W listopadzie 2022 roku Magdalena Biejat, wraz z Adrianem Zandbergiem, została współprzewodniczącą partii Lewica Razem, co uczyniło ją jedną z najważniejszych postaci lewicowej sceny politycznej w Polsce. Jej działalność polityczna i społeczne zaangażowanie zostały docenione, gdy w wyborach parlamentarnych w 2023 roku została wybrana na senatora XI kadencji, uzyskując imponujący wynik 204 934 głosów w okręgu nr 45. 

Jako senatorka, Magdalena Biejat kontynuuje swoją walkę o prawa społeczne, skupiając się na sprawach takich jak równość społeczna, prawa kobiet oraz polityka prospołeczna. 13 listopada 2023 roku została wybrana na stanowisko wicemarszałka Senatu, co świadczy o jej rosnącej roli w polskim parlamencie i polityce. 

Kandydatura na prezydenta Warszawy

W lutym 2024 roku Magdalena Biejat została ogłoszona kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach samorządowych. Jej kandydatura została poparta nie tylko przez Nową Lewicę i Lewicę Razem, ale także przez Polską Partię Socjalistyczną, Unię Pracy oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. W kampanii wyborczej Biejat skupiła się na kwestiach społecznych, takich jak poprawa jakości życia mieszkańców stolicy, polityka mieszkaniowa, dostępność usług publicznych i zrównoważony rozwój miasta. 

W wyborach, które odbyły się 7 kwietnia 2024 roku, Magdalena Biejat uzyskała 99 442 głosy, co stanowiło 12,86% głosów oddanych na kandydatów, co dało jej trzecie miejsce. Choć nie wygrała, jej kampania zyskała szerokie poparcie w kręgach progresywnych i ekologicznych, co umocniło jej pozycję jako jednej z czołowych postaci lewicy w Polsce. 

Działalność społeczna i polityczna

Magdalena Biejat od lat angażuje się w działalność społeczną, walcząc o prawa ludzi wykluczonych, mniejszości oraz o równość społeczną. Jako polityczka lewicowa jest znana z zaangażowania w walkę o prawa kobiet, w tym prawa reprodukcyjne, a także walkę z przemocą domową. W swoich działaniach politycznych koncentruje się na tworzeniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, gdzie każda osoba ma równe szanse na godne życie. 

Jej działalność w organizacjach pozarządowych oraz doświadczenie pracy w instytucjach praw człowieka dają jej silne podstawy do reprezentowania interesów grup wykluczonych w polskim parlamencie. Wicemarszałkini Senatu jest także orędowniczką polityki opartej na transparentności, współpracy i otwartości na dialog z różnymi grupami społecznymi. 

Temat Magdalena Biejat znajdziesz również w serwisie:

Magdalena Biejat - Wiadomości

Magdalena Biejat - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »