Ile zarabia strażnik miejski? Na początku płaca nie rozpieszcza

Zarobki strażników miejskich zależą od różnych czynników, dlatego nie są jednolite dla całego kraju. Główne obowiązki tych funkcjonariuszy obejmują kierowanie ruchem drogowym, utrzymywanie porządku publicznego i naprawę awarii technicznych, choć zakres ich zadań może różnić się w zależności od konkretnego miasta. Na czym polega zawód strażnika miejskiego? Jakie są możliwości rozwoju jego kariery i ile się zarabia na różnych szczeblach kariery?

Czym jest straż miejska?

Zawód strażnika miejskiego to stanowisko w umundurowanej formacji, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie porządku publicznego. W przeszłości ta formacja nosiła różne nazwy, takie jak "policja municypalna". Nazewnictwo zostało ujednolicone po zmianie przepisów w 1997 roku, aby ułatwić identyfikację tej instytucji, niezależnie od miasta.

Prawo precyzyjnie określa rodzaj umundurowania strażników, którzy noszą charakterystyczne czapki z żółto-czarną szachownicą. Radiowozy przynależące do straży miejskiej również są oznaczane w ten sam sposób, z kolorowym pasem w postaci żółto-granatowej szachownicy.

Jakie są główne zadania strażników miejskich?

Zakres obowiązków strażników miejskich jest stosunkowo szeroki. Przede wszystkim obejmuje ochronę porządku publicznego w miejscach ogólnodostępnych. Strażnicy miejscy mogą kontrolować ruch drogowy, również w zakresie karania za parkowanie w miejscach niedozwolonych, często poprzez nałożenie blokad na koła pojazdów.

Straż miejska jest zobowiązana do współpracy z innymi służbami w zakresie ratowania życia w przypadku katastrof lub przestępstw. Dodatkowo pełni również ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.

Strażnicy miejscy mogą zostać oddelegowani do doprowadzania osób nietrzeźwych do ich miejsc zamieszkania lub izby wytrzeźwień. Również zdarza się, że biorą udział w konwojowaniu przedmiotów wartościowych lub dokumentów.

Uprawnienia straży miejskiej w Polsce są ograniczone, dlatego często współpracują one z innymi służbami w czasie interwencji. Często pojawiają się zarzuty dotyczące dublowania zadań policji. Z tego też względu wiele miast w Polsce zdecydowało się zrezygnować z utrzymywania straży miejskiej (np. Chrzanów), albo znacznie ograniczyć liczbę posterunków.

Uprawnienia strażników miejskich w Polsce. Co może zrobić strażnik miejski?

Do uprawnień strażników miejskich w Polsce zalicza się:

●      Legitymowanie w celu ustalenia tożsamości.

●      Udzielanie pouczeń.

●      Ujęcie osób stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego i przekazanie ich policji.

●      Wypisywanie mandatów za wykroczenia określone w przepisach.

●      Kierowanie wniosków o ukaranie do sądu oraz wykonywanie czynności wyjaśniających.

●      Wydawanie poleceń.

●      Unieruchamianie pojazdów poprzez nałożenie blokady na koła w określonych przypadkach.

●      Przeprowadzanie kontroli osobistej w stosunku do osób, co do których istnieje podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

W praktyce strażnicy miejscy zajmują się ściganiem i karaniem za wykroczenia o mniejszej szkodliwości społecznej. Głównym celem jest odciążenie policji, aby ta mogła skupić się na innych interwencjach.

Jak zostać strażnikiem miejskim?

Ogłoszenia o rekrutacji można znaleźć na zwykłych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak również na stronie internetowej tej formacji. Proces rekrutacji obejmuje weryfikację aplikacji, test wiedzy, test sprawności fizycznej, rozmowę kwalifikacyjną, badania lekarskie i psychologiczne oraz sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym.

Aby spełnić wymagania, kandydat musi mieć co najmniej 21 lat, obywatelstwo polskie i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. W przypadku mężczyzn wymaga się uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Niezbędna jest wysoka sprawność psychiczna i fizyczna. Oczywiście każdy kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie może być w przeszłości karany za umyślne przestępstwo.

Kandydat musi się cieszyć nienaganną opinią, znajomością ustaw o samorządzie, utrzymaniu czystości i porządku. Konieczna jest także wiedza o strażach gminnych, a także pracownikach samorządowych.

Ile zarabia strażnik miejski?

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, początkowe zarobki strażników miejskich wynoszą zazwyczaj od 3600 zł do 4500 zł brutto. Średnia pensja wynosi 4720 zł brutto, jednak w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu są one wyższe i prezentują się następująco:

●      Aplikant: 4000 zł brutto.

●      Młodszy strażnik: 4950 zł brutto.

●      Strażnik: 5200 zł brutto.

●      Inspektor: 6100 zł brutto.

●      Starszy inspektor: 6500 zł brutto.

●      Zastępca kierownika referatu: 7716 zł brutto.

●      Kierownik referatu: 8000 zł brutto.

●      Zastępca naczelnika wydziału: 8300 zł brutto.

●      Naczelnik wydziału: 9500 zł brutto.

●      Naczelnik oddziału: 9300 zł brutto.

●      Zastępca komendanta: 13 600 zł brutto.

●      Komendant: około 20 000 zł brutto.

Warto także pamiętać, że strażnikom miejskim przysługują różne rodzaje dodatków, takie jak pakiet świadczeń socjalnych, bezpłatne szkolenia i trzynastki. Jako służbom mundurowym, przysługują im także dopłaty za wieloletnią pracę oraz premie motywacyjne.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »