Reklama

RPO bierze się za trzynaste pensje

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o doprecyzowanie przepisów dotyczących dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Okazuje się bowiem, że pojęcie "okresu przepracowanego" budzi wątpliwości nawet pomimo orzeczenia Sądu Najwyższego.

Pismem datowanym na 3.1.2012 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie inicjatywy na zmianie przepisów zmierzającej do wyeliminowania wątpliwości wokół przesłanek uprawniających pracownika do nagrody rocznej(RPO-691993-III/12/LN).

W czym problem?

Reklama

Problem dotyczy ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.). W art. 2 ust. 2 ustawy wprowadzono zasadę zgodnie z którą pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Ustawa nie zawiera jednak definicji pojęcia "okres przepracowany", co rodzi wątpliwości, czy chodzi o okres pozostawania w stosunku pracy, czy okres faktycznego wykonywania pracy. MiPS prezentuje opinię, że prawo do wynagrodzenia rocznego ustala się na podstawie okresu przepracowanego, rozumianego jako okres pozostawania pracownika w zatrudnieniu u tego pracodawcy w roku kalendarzowym, za który przysługuje wynagrodzenie.

Tymczasem Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie 3 sędziów z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. akt III PZP 3/11, zaprezentował stanowisko, że okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. W związku z takimi rozbieżnościami RPO zwrócił się z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do stosownej nowelizacji przepisów ustawy o wynagrodzeniu rocznym.

Co dalej?

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się podjęcia inicjatywy, polegającej na wprowadzeniu takich zmian do ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, które wyeliminują wątpliwości wokół przesłanek uprawniających pracownika do nagrody rocznej. Kwestia tego czy przepisy zostaną zmienione, a jeśli tak to w jaki sposób pozostaje na razie otwarta.

Joanna Torbé

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »