Cięcia są drastyczne - Anglo American pozbywa się czwartej części swojego menedżmentu! Spółka chce też skoncentrować się na swojej zasadniczej działalności - górnictwie. W planie jest sprzedaż spółek zależnych Tarmac, Scaw Metals, Copebrás oraz Catalao.
Możliwe jest też zbycie projektów Lisheen, Skorpion, Black Mountain oraz Gamsberg. Do tej pory generowały one 1,2 mld USD - 11 proc. przychodów EBITDA (w rachunkowości zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji). Sprzedaż tych aktywów przyniesie spółce matce do 12 mld USD. W czasie recesji Anglo American zwolniła już ponad 15 tys. ludzi.
Powrót do rozmów o fuzji z Xstrata ze względów proceduralnych może nastąpić dopiero za pól roku. Jeśli nikt nie przedstawi zadowalającej oferty a zarząd Anglo American zaakceptuje pomysł połączenia.
Walory Anglo American po ukazaniu się informacji o zwolnieniach podrożały o 9 pensów do 22,85 funtów.
Firma górnicza założona w 1917 r. w Afryce przez sir Ernesta Oppenheimera i J. P. Morgana, teraz z siedzibą w Londynie. Działa w całym świecie. Notowana na giełdzie londyńskiej (walory wchodzą w skład indeksu FTSE 100) i w Johannesburgu. Dzisiejszą formę przyjęła po fuzji ze spółką Minorco w 1999 r. Prezesem jest Cynthia Carroll z pensją 120 mln USD rocznie, szefem rady dyrektorów - sir John Parker.
Krzysztof Mrówka
Czytaj również:
Grupa Kopex kupiła spółkę Waratah
Poszukiwania węglowodorów: Mniejszy może więcej?










