Magryś, Exatel: Musimy starać się bardziej
Ambicje Exatela wybiegają daleko poza zarządzanie siecią światłowodową. Spółka Skarbu Państwa aspiruje do tego, by być strategicznym operatorem telekomunikacyjnym z punktu widzenia państwa i skrupulatnie w tym kierunku zmierza. A nowe projekty badawczo-rozwojowe, własna technologia, rozbudowywanie kompetencji o nowe obszary, chociażby cyberbezpieczeństwo, dodatkowo przybliżają ją do tego celu.
- Jesteśmy jednym z filarów cyberbezpieczeństwa w Polsce, świadczymy dla sektora publicznego istotne usługi - dajemy warstwę podkładową dla sieci OST112, zarządzamy siecią govnet i milnet, a w ostatnim czasie rozpoczęliśmy świadczenie usług łączności satelitarnej, które chcielibyśmy bardzo mocno rozwijać - mówi Interii wiceprezes Exatela Rafał Magryś.
Dodaje także, że są to obszary, które sprawiają, że Exatel staje się operatorem strategicznym z punktu widzenia państwa.
Oprócz tego, jednoosobowa spółka Skarbu Państwa planuje zwiększać swoje znaczenie na rynku, m.in. za sprawą prac badawczo-rozwojowych i innowacji, które rozwija. Tak może być, chociażby, w obszarze sieci 5G. - W 2017 r. prowadziliśmy pierwsze w Polsce testy 5G. Zebraliśmy szereg doświadczeń, które w przyszłości będą bardzo istotne dla rozwoju sieci. Nie chodzi tylko o kwestie związane z nadajnikami, telefonami komórkowymi, odbiornikami, ale też z samymi mechanizmami związanymi z zarządzaniem siecią i jej zabezpieczeniem. Exatel ma dwa projekty, które odpowiadają na te wyzwania. Pierwszy to SDNbox, czyli - w skrócie - polskie urządzenie telekomunikacyjne oparte na technologii, która będzie stanowiła klucz wymiany informacji w sieci 5G. Analizując 5G już widzimy, że będzie ona podatna na szereg ataków - dodaje Magryś.
Jednym z nich są te nakierowanie na zablokowanie sieci. - Do 5G będziemy mogli dużo więcej urządzeń podłączyć, czyli będzie możliwe ich przejecie i jej zablokowanie. Wiedząc to, rozwijamy drugi projekt - TAMA. Staramy się być krok do przodu. Przez to, że nie jesteśmy najwięksi, musimy starać się bardziej - ocenia wiceprezes Exatela.
Przypomina także, że firma nie zwalnia tempa i już rozważa kolejne projekty badawcze. - Na pewno to będą kwestie związane z Internetem Rzeczy. Ważną sprawą w przypadku SDNbox jest to, że chcemy otworzyć API, czyli dać możliwość tworzenia własnego oprogramowania innym, by budować ekosystem programowy. Chcielibyśmy podejść do tematu w taki sposób, by stworzyć jakiś sklep, gdzie z jednej strony dostawcy będą mogli zamieszczać swoje rozwiązania, a użytkownicy pobierać i wykorzystywać w swojej sieci - zapowiada Magryś.
BB