Bezpiecznie w sieci

Urzędy w Polsce obawiają się WLAN

Nowoczesny urząd, świadczący innowacyjne usługi oparte na technologii WLAN operator komunikacji miejskiej, m.in. informujący o opóźnieniach i przepełnieniu taboru - taki standard jest niedługo możliwy również w Polsce.

Aby tak się stało najpierw instytucje publiczne muszą zrozumieć, że coraz więcej nowych rozwiązań, m.in. w obszarze internetu rzeczy, lokalizacji, optymalizacji, logistyki i analityki - będzie opartych na rozwiązaniach WLAN. Ich wdrożenie, tak samo jak upowszechnienie sieci bezprzewodowej, nie mogą jednak odbywać się bez odpowiednich inwestycji w obszarze bezpieczeństwa sieciowego.

Czym jest technologia Wireless Local Area Network (WLAN)? To jak sama nazwa wskazuje bezprzewodowa sieć lokalna, czyli połączenie między urządzeniami sieciowymi bez wykorzystania przewodów. To popularne rozwiązanie m.in. w gospodarstwach domowych sprawdza się zarówno w firmach, jak i urzędach. Pasuje wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba udostępniania bezprzewodowego internetu, np. klientom i interesantom.

Reklama

Znajomość WLAN dzisiaj jest powszechna. Nie znaczy to jednak, że szeroko stosowana. To w niedalekiej przyszłości może się zmienić. Głównie za sprawą rozwoju internetu rzeczy, wdrażania koncepcji Smart City czy programu unijnego WiFi4UE, którego budżet na lata 2018-2020 to 120 mln euro. Jego celem jest promocja i uruchamianie bezpłatnych hot-spotów w miejscach publicznych, m.in. bibliotekach, parkach, muzeach czy punktach medycznych. Gmina może starać się o bon o wartości 15 tys. euro na kupno sprzętu Wi-Fi do przestrzeni publicznej.

Polska przewodowa

Polska pod względem wykorzystania WLAN wypada na tle wybranych krajów UE przeciętnie. W Polsce, dzięki inicjatywom samorządów, działa obecnie 5600 publicznych hot-spotów. Ale wypadamy blado przy Estonii, gdzie prawo dostępu do internetu zostało zapisane w konstytucji. W efekcie ten niewielki kraj niemal w całości pokryty jest siecią darmowych punktów dostępu do internetu bezprzewodowego.

Idąc dalej - w Polsce pierwsze miasta testują dopiero rozwiązania Smart City (m.in. Przemyśl przy współpracy z firmą teleinformatyczną Exatel), kiedy to Kopenhaga zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w światowym rankingu Smart Cities Index. A trzeba zwrócić tu uwagę, że dostęp do Wi-Fi jest jednym z kluczowych wymogów branych pod uwagę w tym zestawieniu.

Bez szerokiego zaangażowania w technologię administracji publicznej - Polska nie będzie w stanie gonić pod względem rozwoju WLAN najbardziej rozwiniętych krajów UE. A przecież WLAN to nie tylko dostęp do bezprzewodowego internetu. Testowane dzisiaj nowe rozwiązania i innowacje oparte na sieci bezprzewodowej, tj. śledzenie środków trwałych i dokumentów, optymalizacja logistyki wewnątrz budynków, usługi lokalizacji i analityka podczas imprez masowych czy holistyczne usługi bezpieczeństwa - mogą zmienić sposób funkcjonowania urzędów i firm. Już zastosowanie samej technologii - podkreślają autorzy raportu "Nowoczesna administracja bezprzewodowa", powstałego w oparciu o badanie IDC Polska na zlecenie Cisco System i Exatel - to poprawa wydajności pracy pracowników biurowych i redukcja kosztów operacyjnych.

Cyberzagrożenia - uzasadniona obawa?

Instytucje publiczne w Polsce obawiają się tej technologii, przede wszystkim wskazując na kwestie bezpieczeństwa i wysokie ryzyko ataku hackerskiego.

Czy to źle? Nieraz pojawiają się przecież w opinii publicznej głosy, że niezabezpieczone Wi-Fi to wręcz zaproszenie dla hakerów. To właśnie tą drogą, w stosunkowo prosty sposób, mogą przejąć dane prywatne, mieć dostęp do przechowywanych dokumentów, a nawet pozyskać tak chronione informacje jak hasła dostępu. Czy jednak oznacza to, że sieci WLAN należy się wystrzegać? Tych źle zaprojektowanych i słabo chronionych z pewnością tak. Ale dobrze przygotowana sieć bezprzewodowa niweluje potencjalne zagrożenia.

- Doświadczenia z różnych sektorów gospodarki pokazują, że korzyści z technologii WLAN znacząco przewyższają ewentualne ryzyka, pod warunkiem, że sieć ta jest poprawnie wdrożona i administrowana - konstatują autorzy raportu i dodają, że odpowiednie zarządzanie ryzykiem i kwestiami bezpieczeństwa sieci potrafią zminimalizować zagrożenia.

Sieć bezprzewodowa może być bezpieczna

WLAN to wygoda - dziś to oczywistość. Ale administracja publiczna musi dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo danych. Mowa przecież o informacjach o obywatelach czy ich finansach - ogólnie rzecz ujmując o danych wrażliwych. Jednak autorzy raportu przekonują, że bezpieczny WLAN jest osiągalny. I można go skutecznie wdrożyć w przestrzeni publicznej. Wystarczy zacząć od kilku podstawowych założeń. Po pierwsze, WLAN trzeba dobrze zaprojektować. Warto pamiętać, że wystarczy jeden słaby punkt dostępu, by sieć przestała spełniać swoje funkcje lub by haker dostał się do całego wewnętrznego systemu informatycznego.

Po drugie - sposób wdrożenia WLAN ma bezpośredni wpływ na jej użytkowanie oraz dalszy rozwój. Już na tym etapie warto się zastanowić, czy nie warto wykorzystać rozwiązań lokalizacyjnych i analitycznych, z obszaru IoT, cyberbezpieczeństwa, a nawet - będących na etapie dynamicznego rozwoju - technologii programowalnych sieci komputerowych. Po trzecie - sieć WLAN to tylko jeden z elementów całej infrastruktury IT. Trzeba o nią dbać tak samo, jak dbamy o bezpieczeństwo serwerów czy komputerów stacjonarnych. Należy też regularnie weryfikować swoje zabezpieczenia w całej infrastrukturze, łącznie z pasmem radiowym.

KOMENTARZE

O sieć trzeba dbać

- Z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa rozwiązań IT stykamy się w Exatelu codziennie. Nie tylko w sektorze publicznym, ale przede wszystkim w bankowości, energetyce, przemyśle obronnym czy biznesie. Rozumiemy je. Z doświadczenia współpracy z ponad 990 klientami wiemy, że bezpieczna komunikacja jest osiągalna. Trzeba ją tylko odpowiednio zaplanować, dobrać właściwy sprzęt i usługi, właściwie ją wdrożyć i utrzymywać. A tym zajmujemy się na co dzień - mówi Paweł Deyk, kierownik ds. kluczowych klientów na rynku publicznym w Exatel.

WLAN bezpieczna jak sieć tradycyjna

- Od ponad 30 lat budujemy sieci, a ok. 70-80 proc. globalnego ruchu w internecie przechodzi przez urządzenia Cisco, dzięki czemu mamy ogląd tego, co dzieje się w sieciach naszych klientów. Stąd wynika nasze przekonanie, że współczesne technologie sieci bezprzewodowych są równie bezpieczne jak tradycyjne sieci, co więcej, pozwalają one na implementację dodatkowych funkcji bezpieczeństwa - mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

mk

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »