Biznes będzie 5G

5G będzie motorem zmian. Wiele branż skorzysta

Nowe modele biznesowe, poprawa świadczonych usług w zdrowiu, handlu, edukacji. Większe bezpieczeństwo i efektywność produkcji, bardziej wydajne rolnictwo - oczekiwania związane z siecią piątej generacji są wysokie. Nie ma dzisiaj praktycznie branży, której rewolucja 5G by nie objęła.

Co kryje się za 5G? To bez wątpienia szybszy internet. Możliwość ściągnięcia całej serii filmów o Harrym Potterze lub wszystkich sezonów Stranger Things w kilkanaście minut rozpala oczekiwania, co do przyszłych możliwości mobilnej sieci.

Sama prędkość ściągania/wysyłania danych bynajmniej nie wyczerpuje tematu. Niższe opóźnienia, większa stabilność sieci, a także jej znacząco większa pojemność (więcej urządzeń może być podpiętych do niej na danym obszarze) - to kolejne atrybuty 5G, które sprawiają, że o sieci piątej generacji mówi się jak o prawdziwej rewolucji. Ta w wielu miejscach na świecie już staje się faktem. W Polsce operatorzy telekomunikacyjni również nie chcą zostawać w tyle - Plus podkreśla, że jego sieć 5G - najszybsza nad Wisłą - zapewnia maksymalną szybkość pobierania do 600 Mb/s. W porównaniu do 4G/LTE różnica jest wyraźna.

Reklama

Pierwszym sektorem, który najszybciej skorzysta z 5G jest wspomniana rozrywka. Nie potrzebujemy już dostępu do internetu kablowego i wi-fi, żeby cieszyć się z szybkiego internetu. Gracze docenią sieć 5G nie tylko ze względu na prędkość odbierania i wysyłania pakietów danych, ale również niskie opóźnienia i wysoką stabilność połączenia, co pozwoli na wyższej jakości rozrywkę online. Konsumenci otrzymają dostęp do coraz wyższej jakości obrazu filmów czy seriali, które będzie można bez opóźnień oglądać nie tylko z domowej kanapy. Pojawią się też coraz bardziej zaawansowane sposoby na dostarczenie rozrywki, w oparciu o technologię rzeczywistości rozszerzonej lub wirtualnej. Jaką to może być rewolucją w sposobie spędzania wolnego czasu, wystarczy przypomnieć 2016 r. i pojawienie się gry Pokemon Go. Kto nie chciał wtedy złapać swojego Charizarda podczas spaceru, wyjazdu za miasto lub drogi do szkoły lub na uczelnię?

To, co przyniesie 5G w obszarze nowych technologii wciąż jest kwestią nieodkrytą. Już dzisiaj wskazuje się na obszary, które mogą (poza rozrywką) na rozwoju nowego standardu mobilnego zyskać. Bez względu na branżę, 5G bez wątpienia wywrze na nią mniejszy lub większy wpływ. Mówi się dzisiaj o dalszym rozwoju systemów autonomicznych, o przyśpieszeniu w przetwarzaniu i wykorzystaniu gromadzonych danych, co pozwoli na lepszą i bardziej precyzyjną komunikację między maszynami. Skróci się także czas na odebranie wysłanego zapytania, jego analizę i reakcję, co daje możliwość na szybką realizację zadań w trybie zdalnym, w tym tych, które wymagają wysokiej dokładności. Możliwość podłączenia wielu urządzeń do sieci pozwoli na dalszy rozwój Internetu rzeczy, co zdecyduje o kierunku w budowie inteligentnych miast. To oznacza lepszą predykcję zdarzeń, lepsze dopasowanie do zmieniających się warunków (np. na drodze), więcej danych dla firm energetycznych, wodno-kanalizacyjnych, zarządców mieszkaniowych. 5G pomoże stworzyć z korzyścią dla mieszkańców lepszą politykę zrównoważonego rozwoju miasta.

Już dzisiaj powstają telefony, dostosowane pod sieć 5G, chipy, routery. Tworzone są inteligentne sieci, hardwarowe i softwarowe rozwiązanie, które mają na celu wydobyć potencjał z sieci nowej generacji. Jednym z ważniejszych beneficjentów 5G będzie służba zdrowia. Dzięki 5G chirurg z Korei będzie mógł za pomocą robota operować na drugim końcu świata - to jeden z najczęściej przywoływanych przykładów jak duże możliwości tkwią w sieci nowej generacji. Szanse na szybki rozwój ma szeroko rozumiane e-zdrowie, monitorowanie parametrów zdrowotnych w czasie rzeczywistym, np. dzięki niewielkim urządzeniom, które zawsze będziemy mieli przy sobie, ale także - wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy z jednej strony stanu zdrowia, z drugiej danych medycznych, które odpowiednie czujniki będą zbierać.

W przypadku e-zdrowia i 5G - kluczowa może być perspektywa obszarów wiejskich i małomiejskich, które osiągną porównywalny poziom opieki medycznej jak w dużych ośrodkach. Poprawę zobaczymy w zdalnej chirurgii precyzyjnej (niekoniecznie realizowanej z drugiego zakątka świata, jak wspomniano wyżej), fizjoterapii za pośrednictwem rozszerzonej rzeczywistości, a Internet rzeczy w szpitalach pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów, wyższej jakości monitoringu stanu zdrowia pacjentów. Gigantyczne ilości zbieranych danych będą podstawą dla zmiany i poprawy technik zdrowotnych, powstania innowacji w medycynie i farmacji.

Kolejną branżą, która skorzysta będzie rolnictwo. Czujniki i drony pomogą monitorować produkcję roślinną, zbierając w czasie rzeczywistym dane dotyczące wielu czynników wpływających na wzrost upraw, w tym jakości gleby, wilgotności i temperatury. Rolnicy będą mieli wystarczająco informacji, aby osiągać wysoką efektywność przy użyciu mniejszej ilości wody, pestycydów i nawozów.

Górnictwo, transport, edukacja, handel - już czekają na rozwiązania oparte o 5G, które zwiększą bezpieczeństwo, efektywność, ograniczą koszty, ale też pozwolą na szersze dotarcie do klientów lub taką modyfikację oferty, by była ona lepiej dopasowana do potrzeb kupującego.

Jak długo na to wszystko trzeba będzie jeszcze czekać? Zanim w biznesie upowszechnią się usługi, rozwiązania i aplikacje oparte na 5G minie jeszcze trochę czasu. Ale z możliwości jakie daje sieć piątej generacji: szybkość internetu, stabilność czy niskie opóźnienia - można korzystać już dzisiaj. Operatorzy stale rozbudowują zasięg 5G. Plus ogłosił, że w zasięgu jego sieci 5G jest już ponad 13 mln Polaków z niemal 400 miejscowości we wszystkich 16 województw. Tym samym z najszybszego 5G w Polsce może obecnie korzystać już co trzeci Polak.

mk

Partnerem tekstu jest Plus, lider technologii 5G

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | sieć 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »