Biznes będzie 5G

5G w Polsce: Co przedsiębiorca musi wiedzieć już dzisiaj?

Szybciej, stabilniej i bezpieczniej - 5G zmieni sposób, w jaki funkcjonuje biznes. Czym jest nowy standard bezprzewodowej transmisji danych i dlaczego przedsiębiorcy w Polsce nie powinni przechodzić koło niego obojętnie?

5G - co to takiego?

W największym skrócie: "G" - oznacza generację, którą najprościej definiować w oparciu o szybkość bezprzewodowej transmisji danych. Jeśli pod tym względem 2G była pierwsza i najwolniejsza (do 10 Mb/s), to 5G będzie ze wszystkich dotychczasowych standardów najszybsza. Szalenie szybka. Plus zapewnia, że 5G w paśmie 2600 MHz TDD można już dzisiaj pobierać dane z szybkością do 600 Mb/s.

Korzyści z sieci 5G jest jednak znacznie więcej. Mowa chociażby o znacząco większej pojemności (możliwość podłączenia większej liczby urządzeń niż w przypadku 4G/LTE), mniejszym opóźnieniom, większej stabilności sieci i jej bezpieczeństwie.

Reklama

Dlaczego 5G ma znaczenie?

W sieci nowej generacji pokładane są naprawdę spore nadzieje. Korzyści dla biznesu na początku to m.in. większa prędkość internetu mobilnego i wyższa niezawodność sieci. O tym jak to ważne w dzisiejszych czasach pokazała pandemia COVID-19, gdy na pracę zdalną przechodziły nie tylko pojedyncze osoby, ale całe działy i firmy. Z czasem, dzięki 5G i atrybutom, które posiada, będą pojawiać się nowe możliwości rozwoju.

Wyższa pojemność zdynamizuje rozwój Internetu rzeczy (IoT), niższe opóźnienia pozwolą natomiast na automatyzację i autonomizację zadań, które wymagają precyzji i dokładności. Dzięki 5G problem odległości czy prędkości zniknie, niezależnie od tego czy mówimy o inteligentnych fabrykach, przemyśle 4.0., telemedycynie czy zdalnej pracy. 5G będzie też platformą dla powstania nowych usług, również tych opartych na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistościach, internecie rzeczy, sztucznej inteligencji.

Kiedy 5G będzie dostępne?

Wszyscy operatorzy działający w Polsce mają już w swojej ofercie 5G. Plus, który jako pierwszy operator w kraju uruchomił komercyjną sieć działającą w oparciu o najnowszy standard bezprzewodowej transmisji danych (podobnie było też ze wcześniejszym standardem 4G/LTE) zapowiada, że obecnie w jej zasięgu jest już ponad 5,2 mln mieszkańców Polski. Zgodnie z deklaracjami operatora w 2021 r. w zasięgu sieci 5G będzie 11 mln Polaków.

- Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp. Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G - komentuje Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus. 

Warto też wspomnieć, że działania operatorów w ramach "komercyjnej" sieci nowej generacji nie są jedynymi. List intencyjny w sprawie budowy 5G w paśmie 700 MHz podpisali w 2019 r. wszyscy operatorzy telekomunikacyjni w Polsce (i Polski Fundusz Rozwoju). Z rządowych szacunków wynika, że do 2025 r. dzięki nowej sieci może powstać nawet 570 tys. nowych miejsc pracy.

Dlaczego to mnie dotyczy?

To zawsze jest pytanie o konkurencyjność, efektywność i produktywność biznesu. Dlaczego wolimy komputer, który bez problemu radzi sobie z całą masą różnych procesów, niż taki, który już z przeglądaniem firmowej poczty ma problemy? Po co nam coraz nowsze i szybsze telefony, skoro te kilkuletnie wciąż działają. Po co nam coraz lepsze łącze internetowe? By działać szybciej, tym bardziej, że coraz więcej usług dla biznesu jest świadczonych w ramach tzw. chmury obliczeniowej a każda firma operuje z coraz większą ilością danych, które wysyła, odbiera i przetwarza. Biznes wymaga szybkiego i niezawodnego internetu, bo dla niego to jeden z filarów rozwoju.

Jak przygotować biznes do 5G?

Po pierwsze trzeba określić, co i w jaki sposób sieć 5G może na początek w firmie usprawnić, które problemy rozwiązać albo przynajmniej je ograniczyć. Szybka transmisja danych przyda się - przykładowo - w pracy w terenie, m.in. dla służb bezpieczeństwa czy branży budowlanej.

Po drugie warto nakreślić obszary, które można rozwinąć dzięki 5G. To mogą być innowacje wewnątrz organizacji, ale również szersza odpowiedź na oczekiwania klientów, które już dzisiaj się rysują, a z czasem będą tylko zyskiwać na znaczeniu. Po trzecie, siec 5G będzie bezpieczniejsza. Daje ona bowiem większe możliwości w obszarze zarządzania, a tzw. warstwowanie (slicing) sieci - pozwala na inteligentne wydzielanie poszczególnych segmentów sieci dla potrzeb konkretnego rozwiązania, przemysłu czy biznesu. Po czwarte przygotuj się, że dzięki 5G świat stanie się jeszcze mniejszy. To oznacza, że zmieni się sposób w jaki realizowane są projekty, jak pracują pracownicy i skąd wykonują swoje służbowe obowiązki.

Po piąte - przygotuj budżet na inwestycje. Potrzebny będzie nie tylko dostawca usługi, ale również sprzęt do obsługi sygnału 5G (dotyczy to m.in. telefonów, routerów).

5G przyśpieszy rozwój sztucznej inteligencji, będzie wsparciem dla automatyzacji i IoT, a to oznacza, że każdy biznes będzie zbierać jeszcze więcej danych. Na znaczeniu będzie zyskiwać ich analityka, a sam sposób, w jaki firma gromadzi, przechowuje i wykorzystuje dane, będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwoju i przyszłości. Strategia wykorzystania 5G musi uwzględniać również edukację całego zespołu - dopiero wtedy zakładane cele z wykorzystania nowej sieci będą możliwe do osiągnięcia.

Czy mogę nie używać 5G?

Tak. Na początku to będzie tylko opcja, a patrząc na wcześniejsze generacje, rozwój 5G nie spowoduje natychmiastowego wyłączenia 3G czy 4G/LTE. Z czasem biznes nie ucieknie jednak od nowego standardu bezprzewodowej transmisji danych. Kilka lat temu sceptycy sądzili, że internet trzeciej generacji w pełni odpowiada na potrzeby użytkowników komórek. Teraz wystarczy porównać różnicę w szybkości mobilnego internetu między 3G a LTE by przekonać się, że tak nie jest. W przypadku 5G, zmiany będą jeszcze większe.

Z najnowszego, listopadowego raportu "Mobility Report" przygotowanego przez Ericssona wynika, że w 2026 roku 5G będzie stanowić około 54 procent wszystkich danych mobilnych. Autorzy szacują, że do końca 2020 roku w zasięgu sieci nowej generacji będzie 1 mld ludzi. 5G będzie najszybciej wdrażaną technologią w historii i przewiduje się, że w 2026 r. obejmie około 60 procent światowej populacji.

Gdzie 5G się najszybciej sprawdzi?

Prawdziwy potencjał 5G będzie widoczny za kilka lat, gdy nie tylko sieć, ale również technologie i usługi, które pojawią się dzięki niej, osiągną dojrzałość. Z raportu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i PwC wynika, że w pierwszej kolejności wpływ 5G będzie widoczny w transporcie, usługach publicznych, służbie zdrowia, rolnictwie, energetyce, logistyce, górnictwie i produkcji. Z czasem również w edukacji czy sporcie.

m.k.

Tekst powstał w ramach cyklu "Biznes będzie 5G", którego partnerem jest Plus, lider technologii 5G

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | nowe technologie | przedsiębiorcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »