Więcej pieniędzy, więcej uczestników: Spore zmiany w nowej odsłonie Erasmus+
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Odnowiony program z budżetem 26,2 mld euro wobec 14,7 mld euro na lata 2014-2020 i uzupełniony o około 2,2 mld euro z instrumentów zewnętrznych UE, pomoże sfinansować mobilność edukacyjną i projekty współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.
Jak podała Komisja Europejska, program będzie dążył do jeszcze większego włączenia społecznego oraz do wspierania ekologicznych i cyfrowych przemian, zgodnie z założeniami Europejskiego Obszaru Edukacji. Program Erasmus+ będzie również wspierał stabilność systemów kształcenia i szkolenia w obliczu pandemii.
- Program obejmie wszystkie instytucje i organizacje aktywne w obszarze edukacji i szkoleń - od przedszkoli, przez szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, wyższe uczelnie po wszelkiego rodzaju organizacje i placówki pracujące z dorosłymi, a także z młodzieżą w ramach edukacji pozaformalnej - podkreśla Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności.
- Erasmus+ będzie w większym stopniu stawiać na włączanie osób z mniejszymi szansami oraz projekty, które przyczynią się do budowania Europy bardziej cyfrowej i do podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli - dodaje dr Poszytek.
Jak podkreślają eksperci, Erasmus+ obejmuje 33 państwa i jest dostępny dla reszty świata dzięki swoim międzynarodowym działaniom.
Komisja Europejska wskazuje, że przyjęcie rocznego programu prac otwiera drogę do pierwszych zaproszeń do składania wniosków w ramach nowego programu Erasmus+. Każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu może ubiegać się o finansowanie z pomocą Narodowych Agencji programu Erasmus+ mających siedzibę we wszystkich państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z programem.
Nowy program Erasmus+ stwarza możliwości odbywania okresów studiów za granicą, staży, praktyk oraz wymiany pracowników we wszystkich dziedzinach kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Mogą z niego korzystać uczniowie, studenci szkół wyższych oraz studenci kształcenia i szkolenia zawodowego, osoby dorosłe uczące się, osoby biorące udział w wymianach młodzieży, osoby pracujące z młodzieżą oraz trenerzy sportowi.
Oprócz mobilności, na którą przeznaczono 70 proc. budżetu, nowy program Erasmus+ inwestuje również w projekty współpracy transgranicznej. Mogą to być projekty współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego (np. inicjatywa na rzecz uniwersytetów europejskich); szkołami; kolegiami kształcącymi i szkolącymi nauczycieli (np. akademie nauczycielskie Erasmus+); ośrodkami edukacji dorosłych; organizacjami młodzieżowymi i sportowymi; podmiotami prowadzącymi kształcenie i szkolenie zawodowe (np. centra doskonałości zawodowej); oraz innymi podmiotami działającymi w sferze uczenia się.
Główne priorytety programu Erasmus+ 2021-2027 to:
Erasmus+ sprzyjający włączeniu społecznemu: zapewnienie większych możliwości osobom o mniejszych szansach, w tym osobom z różnych środowisk kulturowych, społecznych i ekonomicznych oraz osobom mieszkającym na obszarach wiejskich i oddalonych. Nowością są wymiany indywidualne i klasowe dla uczniów oraz mobilność dla uczących się dorosłych.
Cyfrowy Erasmus+: program będzie wspierał rozwój umiejętności cyfrowych, zgodnie z planem działania w dziedzinie edukacji cyfrowej. Zapewni on wysokiej jakości szkolenia i wymiany cyfrowe za pośrednictwem platform takich jak eTwinning, School Education Gateway i Europejski Portal Młodzieżowy, a także będzie zachęcał do odbywania staży w sektorze cyfrowym.
Zielony Erasmus+: Zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem program będzie oferował zachęty finansowe dla uczestników korzystających ze zrównoważonych środków transportu. Będzie on również inwestował w projekty promujące świadomość kwestii środowiskowych i ułatwiające wymianę związaną z łagodzeniem kryzysu klimatycznego.
Erasmus+ dla młodych ludzi: DiscoverEU staje się teraz integralną częścią programu Erasmus+ i daje 18-latkom możliwość uzyskania biletu kolejowego na podróżowanie po Europie, poznawanie innych kultur i spotykanie się z Europejczykami..
Erasmus+ od 2014 r., kiedy to rozszerzono jego zakres działania, jest uznawany przez Europejczyków za trzecie najbardziej pozytywne osiągnięcie UE, zaraz po swobodnym przepływie i pokoju. W ciągu ostatnich trzech dekad w programie wzięło udział ponad 10 mln osób w 33 krajach (UE oraz Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja). Międzynarodowy wymiar programu Erasmus+ oferuje mobilność i współpracę w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na całym świecie.
W latach 2014-2020 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowała ponad 15 tysięcy projektów wartych ponad 1 mld euro. W ramach wymian międzynarodowych z Polski wyjechało ponad 300 tys. osób, a do Polski przyjechało ponad 50 tys. osób.
- Zaledwie 2 proc. uczestników nie odnotowało żadnego wpływu wyjazdu na swoje dalsze życie i rozwój - podkreśla Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.
- W innym badaniu 70 proc. studentów podkreśliło, że Erasmus+ podniósł ich kompetencje językowe. To akurat jasne, ale przecież w Erasmusie chodzi nie tylko o naukę języków obcych. To także doskonały sposób na wzbogacanie kompetencji miękkich i społecznych - absolutnie niezbędnych na dzisiejszym rynku. Tylko jeden przykład: 60 proc. uczestników stwierdziło, że Erasmus+ dał im możliwość poznania innej kultury i organizacji pracy - dodaje Poszytek.
d.e., inf. pras.KE
Już jutro w Interii - relacja z debaty:
Erasmus kiedyś i dziś. Jak kształcić przyszłe pokolenia?
W której wzięli udział:
- dr Paweł Poszytek; dyrektor generalny; Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji;
- Dominika Jastrzębowska; koordynator mobilności, ESN Polska;
- dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz.; dyrektor Narodowe Centrum Kultury;
- Dr Robert Musiałkiewicz, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku
- Artiom Komardin, wiceprezes SENSE Inteligentne Dachy.
Partnerem publikacji jest Narodowa Agencja Programu Erasmu+ i Europejskiego Korpusu Solidarności