Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Deklaracje to za mało!

Z trzynastu ankietowanych przez "WSJ Polska" przedstawicieli biur analitycznych dużych banków czterech uznało, że euro uda się wprowadzić w Polsce później niż w 2012 roku. Większość spodziewa się, że wspólna waluta znajdzie się w naszych portfelach w 2012 roku, ale pod warunkiem że zgodnie z deklaracjami rząd i Narodowy Bank Polski szybko zabiorą się do pracy i w pierwszym półroczu 2009 Polska wejdzie do Europejskiego Mechanizmu Kursowego ERM2.

W Banku Gospodarki Żywnościowej i Raiffeisenie wskazano 2013 jako możliwy rok przyjęcia euro. Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego mówią o roku 2014, a z Citibanku Handlowego - o 2015.

Skąd ten pesymizm? Przed przyjęciem wspólnej waluty Polska musi zmienić konstytucję. Teraz za stabilność pieniądza odpowiada Narodowy Bank Polski, ale po akcesji będzie to Europejski Bank Centralny. Według ekonomistów do przeprowadzenia takiej zmiany może zabraknąć głosów Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie.

- Ponieważ ostatnio lider tej partii stwierdził, że Polska powinna przyjąć wspólną walutę dopiero około 2020-2025, poparcie PiS wydaje się obecnie mało prawdopodobne - mówi Piotr Kalisz z Citi Handlowego. - Rząd zdecydowanie zapowiedział, że zamierza spełnić kryteria konwergencji w 2011 roku, co umożliwiłoby wejście do strefy euro w 2012. Niemniej naszym zdaniem istnieje bardzo poważne ryzyko, że akcesja do strefy euro opóźni się nawet do 2015 przede wszystkim ze względu na brak poparcia politycznego - wyjaśnia Kalisz.

Reklama

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor spodziewa się natomiast, że euro zastąpi złotego w 2014 roku, ponieważ dostosowanie i doprecyzowanie przepisów umożliwiających funkcjonowanie w strefie euro będzie bardzo trudne i czasochłonne.

- Wejście do ERM2 to nie tylko zgłoszenie takiego zamiaru, ale ustalenie zasad zarządzania kursem. Trzeba dostosować system bankowy do dwuwalutowości w pewnym okresie, konieczna jest cała masa drobnych przygotowań i ustaleń - mówi Kaczor.

W to, że staniemy się członkiem strefy euro już w 2012 roku, wątpi również Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku. - Deklaracje deklaracjami, ale dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki, najwcześniejszym możliwym terminem jest rok 2013.

Więcej w "Dzienniku"

INTERIA.PL/Dziennik
Dowiedz się więcej na temat: bank | deklaracje | wspólna waluta | Bank Polski | ERM2 | NBP | Male | pod warunkiem | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »