Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

EBC obnażył słabość strefy euro

Europejski Bank Centralny nie był w stanie sprzedać wszystkich bonów skarbowych, dzięki którym finansuje dług krajów PIIGS. Francja i Niemcy pracują nad opracowaniem paktu zmian służącego poprawie dyscypliny finansowej w strefie euro. Na rynku złotego trwa korekta.

We wtorkowy poranek Fitch Ratings poinformował o obniżeniu perspektywy ratingu USA do negatywnej. Decyzja była wyczekiwana przez inwestorów, więc nie miała większego wpływu na rynki. Sporym zaskoczeniem okazała się kiepska emisja bonów skarbowych EBC, który sprzedał dług o wartości 194,2 mld EUR (cała oferta wynosiła 203,5 mld EUR). Od maja 2011 był to pierwszy przypadek, kiedy nie udało się sprzedać całego długu. Swoje obligacje i bony skarbowe sprzedały Włochy i Belgia. We wtorek rentowność włoskich 10- latek wynosi 7,32 proc., a koszt ich ubezpieczenia 536 punktów bazowych (spadek o 30 punktów w ciągu zaledwie tygodnia). Belgijski dług przynosi stopę zwrotu na poziomie 5,41 proc. CDSy kosztują 379 punktów bazowych i tydzień temu był to zbliżony poziom.

Reklama

Rozmowy

Trwają rozmowy między Francją i Niemcami, które chcą zaproponować pakiet reform zawierający nacisk na równowagę budżetową i ustanowić regułę "zerowego deficytu". Całość ma zostać przedstawiona przez szczytem UE, który odbędzie się w dniach 8 - 9 grudnia.

Najważniejszą informacją z naszego regionu była podwyżka stóp procentowych na Węgrzech o 50 punktów bazowych. Decyzja nie wpłynęła jednak na inwestorów i kurs pary dolar-forint nie rozpoczął ruchu spadkowego (przynajmniej korekty trendu). W dłuższej perspektywie może to mieć jednak przełożenie na powrót inwestorów do Budapesztu. To z kolei może pomóc Europie Środkowej i umocnić wszystkie waluty regionu, w tym złotego.

Waluty

We wtorek rynek euro-dolara początkowo rósł ok. 110 pipsów i utworzył lokalne maksimum na poziomie 1,3441 USD, jednak po danych z Europejskiego Banku Centralnego został on zanegowany i o godz. 15 czasu polskiego inwestorzy na rynku płacili za euro 1,3304 USD. Cena baryłki ropy po utworzeniu porannego minimum na poziomie 108,53 USD ruszyła na północ i utworzyła lokalne maksimum na poziomie 110,63 USD. O godz. 15 inwestorzy na rynku płacili za baryłkę ropy ok. 109,95 USD.

Złoty

Rynek złotego wszedł w korektę spadkową i drugi dzień z rzędu kursy par euro-złoty i dolar-złoty znajdują się poniżej maksimów z piątku. Złoty początkowo umacniał się we wtorek do euro i osiągnął lokalne minimum na poziomie 4,503 PLN. O godz. 15 inwestorzy na rynku płacili już jednak za euro 4,527 PLN. Analogiczna sytuacja wystąpiła na rynku dolara do złotego, który po osiągnięciu lokalnego ekstremum na poziomie 3,356 PLN, skierował się na północ i godz. 15 inwestorzy płacili 3,403 PLN za dolara.

We wtorek poznamy kolejne dane z USA. O godz. 16 zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów - Conference Board oraz indeks cen nieruchomości - FHFA. Pod koniec dnia dowiemy się, czy podczas szczytu ministrów finansów strefy euro zostało osiągnięto porozumienie.

Radosław Wierzbicki

NOBLE Markets

Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani NOBLE Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych.

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Francja | EBC | słabość | euro | strefa euro | strefy | bank centralny | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »