Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Podwyżka podatków ostatecznością; wejście do ERM2 zależy od kursu PLN

Podwyżka podatków jeszcze nie jest przesądzona, ale może być jednym z elementów planu wyjścia z nadmiernego zadłużenia państwa, które Polsce grozi - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Wejście do ERM2 minister uzależnia od stabilnego kursu złotego.

"Nie mogę powiedzieć, że podwyżki podatków są na pewno potrzebne i już przesądzone. (...) Jednak bezpieczeństwo finansowe Polski wymaga od nas określenia ścieżki wyjścia z nadmiernego zadłużenia państwa, które nam grozi. (...) Ten plan awaryjny powinien zakreślać ścieżkę stałego wzrostu dochodów z równoczesnym programem systematycznych zmian znacząco zmniejszających wydatki publiczne" - powiedział Rostowski w czwartkowym wywiadzie dla Gazety Prawnej.

"Dziś za wcześnie mówić nawet o konieczności podwyżki podatków" - dodał.

Reklama

Zdaniem ministra, deficyt finansów publicznych w kolejnych latach musi się zmniejszać.

"Nie możemy pozwolić sobie na to, aby deficyt sektora finansów publicznych w latach następnych był na takim samym poziomie, na jakim będzie w tym roku" - powiedział Rostowski.

Minister poinformował, że ewentualne zmiany podatkowe na pewno nie będą wprowadzone w obecnej nowelizacji ustawy budżetowej. Resort nie planuje też kolejnej nowelizacji.

"Jeśli nie będzie żadnych dodatkowych szoków zewnętrznych, obecna nowelizacja będzie jedyną w tym roku" - powiedział Rostowski.

Minister finansów uzależnia wejście Polski do ERM2 od stabilności kursu złotego.

"Aby wejść do strefy ERM2 nie musimy spełniać warunków z Maastricht. Ale my mamy własne warunki do spełnienia. Chodzi przede wszystkim o ustabilizowanie kursu złotego. (...) Można sobie wyobrazić, że to nasze kryterium - stabilizacji kursu - będzie spełnione w drugiej połowie roku. Chcemy spełnić to kryterium jak najszybciej" - powiedział Rostowski.

Rostowski, pytany o to, kiedy Polska ma szansę wyjścia ze spowolnienia gospodarczego, powiedział, że "(...) źle byłoby zakładać szybkie wyjście, co nie oznacza, że ono się nie stanie."

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »