Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polska może wejść do EMU w 2021-2022 roku

Polska może wejść do strefy euro w 2021-2022 roku - powiedział Jerzy Osiatyński, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz doradca społeczny prezydenta RP. Jego zdaniem, ten czas należy wykorzystać do przebudowy struktury gałęziowej polskiej produkcji.

- Zapewne mógłby to być 2021-2022 rok. Mamy jakieś siedem lat. Chodzi o to, abyśmy tych siedmiu lat nie zmarnowali i wykorzystali je do przebudowy struktury gałęziowej polskiej produkcji- - powiedział w środę na seminarium Osiatyński.

- Jeśli chodzi o korzyści (przyjęcia euro) osobiście przywiązuje nieco mniejszą wagę do kosztów transakcyjnych, zmniejszenia ryzyka. Natomiast niewątpliwie za olbrzymią szansę i korzyść uważam pobudzenie przedsiębiorczości i dynamiki gospodarki - dodał.

Jego zdaniem, w niektórych warunkach kryteria z Maastricht mogą bardziej szkodzić gospodarce niż pomagać.

Reklama

- Trzeba na kryteria z Maastricht patrzeć z pewnym dystansem i sceptycyzmem (...). W niektórych warunkach kryteria z Maastricht mogą bardziej szkodzić gospodarce niż pomagać - powiedział.

Polska nie musi się spieszyć do strefy euro

W ocenie przewodniczącego eurogrupy i ministra finansów Holandii Jeroena Dijsselbloem'a Polska nie musi się spieszyć z wejściem do strefy euro.

- Polska nie musi się spieszyć z wejściem do strefy euro. Strefa euro i Polska ma jeszcze pewne rzeczy do zrealizowania, reformy do przeprowadzenia - powiedział dziennikarzom Dijsselbloem po spotkaniu z wicepremierem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

- Polska powinna być w sercu Europy nie tylko geograficznie, ale też politycznie i gospodarczo - dodał.

Szef eurogrupy ocenił również, że w strefie euro obserwowana jest stopniowa poprawa sytuacji gospodarczej.

Wicepremier Rostowski poinformował, że oprócz drogi Polski do przystąpienia do strefy euro, rozmowa dotyczyła sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej i strefie euro oraz kwestii unii bankowej.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »