Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polska może wejść do strefy euro w 2015 roku - Kotecki, MF

Najbardziej prawdopodobną datą przystąpienia Polski do strefy euro wydaje się teraz rok 2015 - powiedział Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro.

"Możliwe jest wejście Polski do strefy euro w 2015 roku. Ta data wydaje się dziś najbardziej prawdopodobna" - powiedział Kotecki w rozmowie z "Polską The Times".

Czytaj raport Interii.pl "Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?"

"Gdyby rozwijał się scenariusz, który możemy napisać na podstawie posiadanych dziś danych, to 2015 r. jest możliwy. Ta data wydaje mi się obecnie prawdopodobna. Choć jest jeszcze za wcześnie, by oficjalnie ogłaszać, że ta data jest celem rządu. Życie gospodarcze za granicą jest ostatnio dość mocno nieprzewidywalne, w związku z tym nie można ferować wyroków zbyt szybko" - powiedział.

Reklama

Dodał, że precyzyjna data powinna zostać ogłoszona w 2012 roku.

Polska spełnia obecnie tylko jeden z warunków koniecznych do przyjęcia euro - kryterium stopy procentowej.

"Mniej więcej w połowie przyszłego roku będziemy wypełniać drugie: stabilności cen" - powiedział.

Przed przystąpieniem do strefy euro Polska musi także spełnić kryterium o charakterze monetarnym. W okresie przebywania w ERM II dopuszczalne pasmo wahań kursowych wynosi +/- 15 proc. odchylenia względem wyznaczonego kursu centralnego.

Dlatego zdaniem Koteckiego, "warto poczekać z wejściem do ERM2, aż te wahania (kursowe - PAP) się jeszcze bardziej ustabilizują - to jest kolejny argument przeciw pochopnym decyzjom".

Według analiz NBP, na które powołał się minister Kotecki, PKB Polski w ciągu 10 lat po przyjęciu euro mogłoby wzrosnąć o 2,5-7,5 proc.

Państwo należące do strefy euro nie może być objęte procedurą nadmiernego deficytu (EDP), która związana jest z przekroczeniem wskaźników odnoszących się do sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Wskaźniki te wynoszą 3 proc. PKB w odniesieniu do deficytu oraz 60 proc. PKB w odniesieniu do zadłużenia.

Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu w maju 2009 roku. Zdaniem rządu, zostanie ona zdjęta w 2013 roku.

Zgodnie z założeniami rządu, deficyt sektora finansów publicznych spadnie w 2013 roku do 2,9 proc. PKB z 7,9 proc. PKB w 2010.

- - - - -

Prezydent Bronisław Komorowski zgłosił inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmian w konstytucji, które między innymi pozwolą Polsce przyjąć euro.

- Przedstawiłem do laski marszałkowskiej projekt zmian w konstytucji. (...) Przepisy mające ułatwić uczestniczenie w procesach pogłębienia integracji europejskiej. Przepisy mające potwierdzić członkowstwo Polski w UE, ale również ułatwić implementację traktatu lizbońskiego oraz szczególnie przepisy dotyczące NBP pod kątem wejścia Polski do strefy euro - powiedział Komorowski na konferencji prasowej.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »