Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polska szybko w ERM2?

Senacki kandydat do RPP Andrzej Rzońca powiedział, że Polska powinna jak najszybciej wejść do ERM2 i unii walutowej, jednak po zmianie konstytucji.

Senacki kandydat do RPP Andrzej Rzońca powiedział, że Polska powinna jak najszybciej wejść do ERM2 i unii walutowej, jednak po zmianie konstytucji i uważa, że możliwe jest to do 2015 roku.

Polska musi zmienić konstytucję, gdyż ma ona zapisy, które uniemożliwiają przyjęcie euro. Przeciwne szybkiej zmianie jest opozycyjne PiS.

"Szybkie spełnienie kryteriów konwergencji nam się opłaca. Wierzę, że uda się przystąpić do strefy euro w czasie trwania kadencji nowej RPP. Wierzę, że uda się to do 2015 roku" - dodał Rzońca."Korzyści z wejścia do strefy euro są większe niż koszty. Ponadto koszty utraty własnej polityki monetarnej możemy minimalizować, będą one tym mniejsze, im bardziej otwarta będzie polska gospodarka i im bardziej będzie elastyczna" - powiedział Rzońca. "Przystąpienie do strefy euro powinno przyspieszyć tempo, w jakim będziemy nadrabiać dystans do krajów najbogatszych" - dodał.

Reklama

*****

Przystąpienie do strefy euro powinno nastąpić tak szybko jak będą pozwalać na to warunki ekonomiczne - powiedział senacki kandydat do RPP Jan Winiecki. "Zgadzam się z tym, że przystąpienie do strefy euro powinno nastąpić tak szybko jak będą pozwalać na to nasze warunki ekonomiczne" - powiedział w środę w Senacie Winiecki.

Senacki kandydat do RPP Jan Winiecki pozytywnie ocenił działania NBP w czasie kryzysu; skrytykował natomiast RPP za spóźnioną reakcję na wzrost presji inflacyjnej.

"W okresie kryzysu NBP zrobił minimum konieczne i to wystarczyło. (...)RPP nie zareagowała na zmiany w gospodarce w 2006 roku, kiedy można było zaobserwować dwukrotny skok podaży pieniądza (...) Interwencja była potrzebna na przełomie 2006/2007, a ona nie nastąpiła" - dodał.

*****

NBP podjął wszystkie niezbędne działania do wejścia do strefy euro, jakie powinien podjąć bank centralny - powiedział senacki kandydat do RPP Jerzy Hasusner. Ocenia on działalność NBP w dobie kryzysu jako pozytywną. "Biorąc pod uwagę okres kryzysu oceniam działalność NBP pozytywnie. Sprzyjała ona łagodzeniu skutków kryzysu. Ponadto, po stronie Narodowego Banku Polskiego dostrzegłem podjęcie wszystkich prac niezbędnych do wejścia do strefy euro, jakie powinien podjąć bank centralny" - powiedział w środę w Senacie Hausner.

Senacki kandydat do RPP Jerzy Hausner powiedział, że Polska może przystąpić do strefy ero w 2014 lub 2015, dodając, że do mechanizmu ERM2 w obecnej chwili nie należy przystępować. "W gospodarce muszą być jakieś punkty odniesienia, kamienie milowe, należy przywrócić to myślenie, ale mówimy tu o 2014 lub w najlepszym przypadku 2015 roku" - powiedział w Senacie. "Dziś nie ma warunków do wejścia do węża walutowego. Nie udało się zrobić tego, co było możliwe do roku 2009. Stajemy wobec zbudowania kolejnej ścieżki wejścia do euro" - dodał.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »