Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Polski i Czechy budują koalicję

Poglądy Polski i Czech na problemy Europy są bardzo bliskie; będę się cieszył, gdy w europejskich debatach będziemy zajmowali wspólne stanowisko - mówił prezydent Czech Vaclav Klaus na otwarciu polsko-czeskiego forum gospodarczego w Warszawie.

Poglądy Polski i Czech na problemy Europy są bardzo bliskie; będę się cieszył, gdy w europejskich debatach będziemy zajmowali wspólne stanowisko - mówił prezydent Czech Vaclav Klaus na otwarciu polsko-czeskiego forum gospodarczego w Warszawie.

"Uważnie patrzymy, jak Polakom - chyba najlepiej w Europie - udało się opanować kryzys. Oba nasze kraje korzystają z tego, że mają własne waluty, mogą mieć własną politykę pieniężną i to jest dobre. Jesteśmy zainteresowani rozwiązaniem problemów przez strefę euro, ale nie jesteśmy pewni, że może to zrobić w dzisiejszym składzie 17 krajów" - mówił Klaus.

Zauważył, że Polska i Czechy są państwami bliskimi, rozumiejącymi się nawzajem. "Nawet nie korzystałem z tłumaczenia przemówienia prezydenta Komorowskiego. Dlatego te nasze kontakty są łatwiejsze" - podkreślił Klaus.

Reklama

Jak dodał, mimo zachwiania się gospodarki europejskiej, polsko-czeska wymiana gospodarcza ciągle rośnie. Przytoczył najnowsze dane, podkreślając, że za pierwsze 7 miesięcy tego roku wymiana ta jest większa niż w całym roku 2006, jeszcze przed kryzysem.

Mamy wzajemne poczucie bliskości, a to oznacza łatwość w kontakcie czy poczucie bezpieczeństwa - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w piątek polsko-czeskie forum gospodarcze w Warszawie. Jego zdaniem jest to okazja, by porozmawiać o zacieśnieniu współpracy.

"Bez przesady można powiedzieć, że wymiana gospodarcza kwitnie, jest na coraz wyższym poziomie w sytuacji, gdy nasze kraje są dotykane skutkami kryzysu" - mówił Komorowski. Dodał, że skalę wspólnego sukcesu obrazuje fakt, że w 2011 r. wymiana wzrosła o 16 proc.

- Częścią tajemnicy tego sukcesu jest to, że Polacy i Czesi wiedzą, że po drugiej stronie mają przyjaciela i sojusznika, kraj wiarygodny- powiedział prezydent.

"Możemy z dumą powiedzieć, że obydwa kraje zaliczają się do tej części kontynentu europejskiego, która nie jest dostarczycielem kłopotów, a nadzieją na dalszy rozwój" - dodał Komorowski.

Jak mówił, polsko-czeskie forum gospodarcze jest dobrą okazją, by porozmawiać o tym, co trzeba jeszcze zrobić, aby zacieśniać współpracę z korzyścią dla wszystkich. "Nic nie zastąpi dobrego sąsiada, o tym wiemy z praktyki każdego życia, nie tylko gospodarczego" - powiedział Bronisław Komorowski.

Forum Gospodarcze Czechy-Polska - to jedno z ważniejszych w ostatnich latach dwustronnych spotkań gospodarczych. Tematami dyskusji będą m.in. polityka energetyczna, w tym dotycząca wspólnych polsko-czeskich projektów energetycznych i inwestycji, a także wymiana handlowa. Uczestniczą w nim przedstawiciele resortów gospodarczych obydwu krajów a także przedstawiciele biznesu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kryzys gospodarczy | Polskie | Czechy | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »