Przyszła waluta Katalonii? W Barcelonie zaprezentowano kolekcjonerskie monety euro
Komplet katalońskich monet euro został zaprezentowany w siedzibie organizacji Omnium w Barcelonie. Numizmaty mają charakter kolekcjonerski. Przedstawiciele organizacji liczą jednak, że w przyszłości mogą służyć za wzór dla waluty niepodległej Katalonii. Prace nad monetami trwały wiele tygodni. Poprzedziły je długie dyskusje nad tym, co powinno znaleźć się na monetach.
Po jesiennych wyborach do parlamentu Katalonii, które były jednocześnie traktowane jako nieformalne referendum ws. niepodległości regionu, plany odłączenia się od Hiszpanii państwa nabrały rozpędu. W ostatnich tygodniach parlament przyjął w rezolucję w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa. Ta decyzja wzbudziła sprzeciw Madrytu. Teraz skargą hiszpańskiego rządu przeciwko proniepodległościowej rezolucji zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.
Źródło: RUPTLY/x-news
- Jeśli Katalonia wybierze niepodległość, będzie automatycznie wykluczona ze strefy euro, a jej banki nie będą mogły korzystać z zasobów Europejskiego Banku Centralnego - ostrzegł wcześniej szef Banku Hiszpanii Luis Maria Linde.
Przed skutkami odłączenia się regionu od Hiszpanii przestrzegają tymczasem katalońscy ekonomiści. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że nowe państwo szybko stałoby się finansowo niewypłacalne.
Wykładowcy Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Barcelonie i naukowcy waszyngtońskiego Instytutu Petersona przedstawiają pesymistyczny obraz niepodległej Katalonii. Twierdzą, że bezrobocie wzrosłoby do poziomu 34 procent, deficyt budżetowy przekroczyłby 10 procent Produktu Krajowego Brutto, a zadłużenie państwa wyniosłoby 118 proc. PKB - 10 razy więcej niż teraz. "Katalonia straciłaby swojego największego partnera handlowego - Hiszpanię, przestałaby należeć do struktur Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego" - czytamy w raporcie.