Konto walutowe dla biznesu i kantor online. Jak szybko wymieniać waluty?
Internet, a wraz z nim rozwój różnego rodzaju platform handlowych, możliwość szybkiej komunikacji z klientem na drugim krańcu świata, dostęp do zagranicznych rynków za sprawą nie tylko lokalnych sprzedawców, ale chociażby sieci społecznościowych – to wszystko zmieniło sposób w jaki możemy prowadzić dzisiaj swój biznes. Świat stał się o wiele „mniejszy” i bardziej dostępny także dla polskich firm. Aby szybko reagować na nowe możliwości rozwojowe i nie tracić okazji, niezbędny okazuje się dostęp do rachunku walutowego i kantoru online.
E-biznes, e-sprzedaż, e-handel - nieważne, jakbyśmy nazwali naszą obecność w sieci - jedno jest pewne: internet to ogromna szansa na pozyskanie nowych klientów, zwiększenie skali działalności, dostęp do nowych rynków. To możliwości sprzedaży w miejscach, które wcześniej były dla nas niedostępne. W końcu, to też możliwość zakupu produktów, materiałów, części i podzespołów, z których na co dzień korzystamy przy produkcji własnych towarów. Nietrudno sobie wyobrazić, że nabędziemy je po niższej cenie właśnie za granicą.
Świat stał się o wiele "mniejszy" i bardziej dostępny. Usługi, które świadczymy w Polsce równie dobrze będziemy w stanie wykonywać dla zagranicznych firm, np. z USA czy Japonii. Grafik komputerowy, analityk danych, informatyk może w wielu przypadkach wykonywać zlecenia z dowolnego miejsca na świecie: wystarczy internet i komputer.
Tylko w okresie styczeń-listopad, a za taki mamy dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 r., eksport sięgnął rekordowych 315,5 mld euro a import 333,1 mld euro. Nawet biorąc pod uwagę wpływ inflacji i cen surowców, wartość obrotu zagranicznego w ubiegłym roku robi wrażenie. Przecież jeszcze w 2021 r. eksport wyniósł za cały rok 288,1 mld euro, a import 289,6 mld euro.
To oczywiście dane zbiorcze dla całej gospodarki. W setkach miliardów euro obrotów handlowych zawarte są historie pojedynczych przedsiębiorców, również tych mikro- i małych, którzy też przecież poza granicami działają.
Już przy pierwszym zleceniu lub kontrakcie z zagranicznym podmiotem, gdy walutą rozliczeniową nie są polskie złote, przedsiębiorca staje przed podstawowym pytaniem: jak rozliczać się z klientem, by robić to na maksymalnie korzystnych dla siebie warunkach ? W końcu kursy walut podlegają ciągłej zmianie, kształtują się w zależności od nieprzerwanej gry popytu i podaży na rynku walutowym. Raz jest drożej, raz jest taniej.
Dopóki kwoty są niewielkie - tych kilka groszy na przewalutowaniu może nie robić różnicy; z czasem, gdy będą to coraz wyższe sumy - koszty też będą większe a nam zacznie zależeć na tym, by wymieniać walutę po jak najkorzystniejszym kursie. Na szczęście jest na to sposób.
I to niezależnie od tego czy sprzedaje, czy kupuje i rozlicza się w obcej walucie, czy świadczy usługi, za które otrzymuje wynagrodzenie w walucie innej niż złoty. Z pomocą przychodzi kantor online, dzięki któremu także przedsiębiorca ma możliwość szybkiej wymiany walut, kiedy będzie to dla niego korzystne lub gdy zajdzie taka potrzeba. W tym celu, by cały proces przebiegał sprawnie i po akceptowalnych kosztach, może otworzyć konto walutowe, a walutę wymieniać online za pomocą internetowego kantoru.
Dostęp do wirtualnego kantoru możemy mieć 24/7 z dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba czekać na otwarcie stacjonarnego kantoru, nie trzeba jeździć po mieście by znaleźć ten, który działa całodobowo. I wreszcie - nie trzeba się obawiać, że zabraknie akurat tej waluty, która jest nam potrzebna w danej chwili.
Dzięki wirtualnemu kantorowi, zawsze mamy dostęp do wielu walut w telefonie lub komputerze. Transakcje wymiany walut odbywają się online a pieniądze będą szybko dostępne na koncie. Sam proces jest intuicyjny.
Co ważne, kupować i sprzedawać walutę możemy niezależnie od wielkości transakcji. Kantor Santander/eFX daje klientom możliwość uzyskania kursów walutowych, kwotowanych online na podstawie bieżących cen rynkowych. Dodatkowo, możemy otrzymać powiadomienie lub ustawić zlecenie realizacji transakcji, gdy kurs obserwowanej waluty osiągnie poziom, który nas interesuje.
Oczywiście, by sprawnie zarządzać swoimi pieniędzmi w obcej walucie nie wystarczy tylko dostęp do kantoru online. Jeśli nie tylko sprzedajemy, ale też kupujemy w walucie - korzystnie będzie mieć rachunek walutowy. Gdy pracujemy dla zagranicznego pracodawcy, wykonujemy zlecenia dla kontrahentów spoza Polski, handlujemy na zagranicznych platformach - założenie rachunku walutowego to podstawa. Dzięki temu unikamy opłaty za przewalutowanie każdego przelewu. A w razie potrzeb będziemy mogli zgromadzone na koncie walutowym pieniądze wymienić w kantorze online i przelać na inny, np. krajowy.
A ile to kosztuje? Konkurencja na rynku jest duża, więc bardzo prawdopodobne, że bank za otwarcie rachunku nie pobierze żadnej opłaty. Zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku w kolejnych miesiącach będzie możliwe po spełnieniu pewnych minimalnych wymogów, np. należy utrzymywać na rachunku określoną kwotę waluty.