Forum Ekonomiczne 2022

Erasmus+ bardziej innowacyjny i cyfrowy

Erasmus+ stawia na cyfryzację i innowację. Realizację planowanych zmian ułatwia obowiązujący do 2027 roku budżet, niemal dwukrotnie wyższy od poprzedniego. Miejscem wymiany doświadczeń i rozwoju kwalifikacji cyfrowych stają się wojewódzkie międzysektorowe centra innowacji Erasmus+ InnHUB. O nich opowiadali uczestnicy debaty “Innowacyjna rola Erasmus+ InnHUB w kontekście rozwoju gospodarczego”. Dyskusja odbyła się w Karpaczu podczas XXXI Forum Ekonomicznego.

Partnerem publikacji jest FRSE

Erasmus+ rozszerza swoje kompetencje

Budżet Erasmusa na lata 2021-2027 wynosi łącznie 28 miliardów euro i jest o 80 proc. wyższy niż budżet za lata 2014-2020. Dzięki zwiększeniu finansowania rozszerzono założenia Erasmusa+ dostosowując program do nowych wyzwań, z którymi mierzą się nowoczesne społeczeństwa.

- Dzięki zmianom z programu mogą korzystać z niego nie tylko szkoły i uczelnie, ale też prywatne firmy i organizacje trzeciego sektora - dodaje dr Paweł Poszytek.

Projekt Erasmus+ InnHUB

Miejscem wymiany doświadczeń jest Erasmus+ InnHUB - wojewódzkie międzysektorowe centra innowacji. Projekt ruszył 8 kwietnia. Pierwszy hub otwarto w Krakowie, w porozumieniu z Uniwersytetem Ekonomicznym. Drugi zaś w Katowicach, we współpracy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. 5 września zostało oficjalnie otwarte centrum innowacji w Gdańsku stworzone we współpracy z tamtejszym uniwersytetem, a po nich pracę rozpoczną huby w Poznaniu i Łodzi. - Kolejne centra w stolicach województw będą powstawały w 2023 roku - informuje Paweł Poszytek.

Zgodnie z zamysłem, Erasmus+ InnHUB to inkubatory ciekawych projektów - miejsca spotkań informacyjnych a także wykładów prezentujących rezultaty prac wspierających innowacje. - Implementacja innowacji we wszystkich gałęziach gospodarki wymaga rozwoju kwalifikacji cyfrowych - podkreśla Paweł Poszytek. Zdaniem dyrektora Narodowej Agencji Programu Erasmus+,  wprowadzanie innowacji będzie wyjątkowo ważne w dziedzinach przyszłościowych takich jak przeciwdziałanie zmianie klimatu, czystej energii, sztucznej inteligencji, robotyce czy analizie dużych zbiorów danych. - Wszystkie te kompetencje powinny być przekazywane w nowoczesnym procesie kształcenia - podkreśla Poszytek.

Współpraca szkół z uczelniami

Uczestniczący w debacie rektorzy wyższych uczelni zwrócili uwagę, że do podniesienia kompetencji technicznych przyszłych absolwentów ważna jest współpraca nie tylko między uniwersytetami, ale też szkołami i firmami. - W ciągu 20-30 lat zmieni się zakres edukacji. Ważna jest planowanie strategiczne i długofalowe po to, aby kończący naukę był absorbowany przez rynek pracy, aby mógł się odnaleźć w zmieniającym i coraz bardziej technologicznym świecie - podkreśla prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

 Miejscem otwierającym nowe możliwości dla młodzieży. - Młodzież potrzebuje wyciągnięcia ręki, wskazania ciekawszych form przekazywania wiedzy. Połączenia nauki ze szkoleniem zawodowym. Pamiętajmy, że zawody szybko się teraz zmieniają - argumentuje prof. Marek Pawełczyk, prorektor Politechniki Śląskiej. Zdaniem prorektora, tego typu działania “przekonują młodych, że studia w kraju nie zamykają im rynków międzynarodowych".

Tworzyć nowe ramy edukacyjne

Centra Erasmus+ Inn HUB będą inwestować też w budowanie programów kształcenia, które zapewnią umiejętności dostosowane do cykli gospodarczych. Stworzą też możliwość uczenia i rozwoju w miejscu pracy. - Ważne jest tworzenie wspólnych projektów - od szkół po fachowców. Ważne jest też łączenie przemysłu i otoczenia gospodarczego - zwracał uwagę Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo - Hutniczej. Misją tworzonych przez program Erasmus+ hubów jest bowiem integracja regionalnych uczelni, szkół, ośrodków kształcenia zawodowego i przedsiębiorców na rzecz wspólnego celu jakim jest kształtowanie kompetencji zawodowych i budowanie systemu kształcenia.

Partnerem publikacji jest FRSE

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »