Wirtualna skarbonka nauczy oszczędzania
Kiedyś rodzice kupowali dzieciom świnki-skarbonki, by nauczyć je oszczędzania i umiejętnego gospodarowania pieniędzmi. Dziś, gdy dzieci i nastolatki chodzą ze smartfonem, lepsza jest aplikacja mobilna, w której można zakładać e-skarbonki.
Stare sposoby nauki oszczędzania odeszły do lamusa, ale sztuki odkładania na konkretne cele nie tylko można, ale i trzeba uczyć od najmłodszych lat. PKO BP zachęca rodziców do zakładania kont dzieciom dodatkowym bonusem na "dzień dobry", czyli kartą podarunkową do Smyka lub Empiku o wartości 100 złotych.
W PKO BP serwis PKO Junior działa od 2013 roku, a aplikacja dla najmłodszych od maja 2016 roku. W chwili uruchomienia był to jeden z pierwszych na świecie serwisów bankowości internetowej dla najmłodszych i zarazem kompleksowy program edukacji finansowej.
Klienci PKO Banku Polskiego mogą założyć PKO Konto Dziecka przez bankowość internetową iPKO, albo odwiedzając placówkę bankową. Dziecko może zarządzać swoimi pieniędzmi poprzez serwis internetowy i aplikację mobilną PKO Junior, która jest dostępna dla telefonów z systemami Android i iOS. Uczy się w ten sposób stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych: inicjuje polecenia przelewu w telefonie, zakłada wirtualne skarbonki.
W serwisie iPKO rodzice mogą kontrolować finanse dziecka i zarządzać jego kartą. Mogą też w PKO Junior wyznaczać dziecku "zadania" dotyczące np. planowania czy systematyczności, a potem przyznawać nagrody za ich wykonanie. Dla dzieci do 13. roku życia dostępna jest wygodna i bezpieczna karta debetowa PKO Junior, którą można: płacić zbliżeniowo do 30 zł bez kodu PIN, płacić w internecie, bezpłatnie wypłacać pieniądze i doładowywać telefon w bankomatach PKO Banku Polskiego.
Przy okazji dzieci w serwisie Junior uczą się zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z konta bankowego czy aplikacji.
PKO Konto Dziecka po ukończeniu przez właściciela 13 lat automatycznie jest zamienione w PKO Konto Pierwsze. Nastolatek może również otworzyć PKO Konto Pierwsze w oddziale w obecności rodzica/opiekuna ustawowego, który potwierdza możliwość dysponowania wszystkimi środkami przez dziecko. Może także złożyć wniosek internetowy o otwarcie konta, a umowę podpisać w obecności kuriera (tu również potrzebna będzie zgoda rodzica).
Konto jest przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-17 lat i posiada większość funkcji konta osoby dorosłej. Jego właściciel lub właścicielka może korzystać z serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne.
Do konta wydawana jest karta debetowa z funkcją wielowalutową, a kibice mogą zamówić kartę z Galerii Oficjalnych Kart Ekstraklasy. Korzystanie z niej jest bezpłatne, jeśli wykonane będą dwie transakcje bezgotówkowe w miesięcznym okresie rozliczeniowym kartą lub BLIKIEM (w przeciwnym razie 3,90 zł miesięcznie). Przelewy w bankowości internetowej i mobilnej oraz wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą są również bezpłatne.
d.e.
Tekst powstał w ramach cyklu "Korzystaj online", którego partnerem jest PKO BP.