Branża papiernicza w 2022 r.: rekordowe wyniki i nowe wyzwania

Krajowa branża papiernicza w pierwszym półroczu 2022 r. zanotowała dynamiczny wzrost przychodów. Perspektywa najbliższych miesięcy nie jest jednak optymistyczna, ponieważ ta gałąź przetwórstwa przemysłowego pozostaje szczególnie narażona na wahania koniunktury i spowolnienia. Jak wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., długofalowe prognozy rozwojowe pozostają bardzo dobre.

Prezentacja partnera

Branża papiernicza pozostaje jedną z najmocniejszych stron polskiego przemysłu - do takich wniosków doszli Paweł Kowalski i Krzysztof Mrówczyński, ekonomiści Banku Pekao S.A. Świadczy o tym ponad 6 proc. wartości dodanej tego sektora w Unii Europejskiej wygenerowanej przez polskie firmy. Jednocześnie stanowią one blisko 18 proc. łącznej liczby unijnych podmiotów. Warto dodać, że około 1/3 produkcji krajowej branży stanowią kluczowe półprodukty, jak masa włóknista, papier i tektura. Duże znaczenie mają ponadto wytwarzane gotowe wyroby z papieru, jak opakowania (43 proc. łącznej wartości produkcji sektora), artykuły toaletowe i sanitarne (15 proc.).

Reklama

Najważniejsze powody ożywienia w branży w ostatnim czasie

Wśród kluczowych źródeł ożywienia w branży papierniczej w ostatnim czasie wymienić należy przede wszystkim rosnący popyt krajowy oraz eksport. Sektor musiał zmagać się bowiem z ograniczoną dostępnością masy celulozowej i papieru oraz zwyżką międzynarodowych cen. W efekcie doszło do silniejszego wzrostu wartości importu w części surowcowej sektora.

Dobrą koniunkturę panującą w sektorze papierniczym dało się zaobserwować do końca drugiego kwartału 2022 r., o czym świadczą rekordowe wyniki finansowe. Dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu łączny wynik netto wzrósł aż o 58 proc. r/r. Działo się tak pomimo silnej presji kosztowej, czyli m.in. rosnących cen surowców i energii.

Krajowym przetwórcom papieru udało się wyraźnie poprawić marże ze swojej działalności, zwłaszcza w segmencie półproduktów, gdzie zanotowano niemal dwukrotny wzrost zysków. Świadczy to o utrzymującej się w tym okresie silnej pozycji przetargowej względem odbiorców.

Zestawiając sytuację polskich producentów z branżą unijną, dojść można do wniosku, iż Polska dość gładko i stosunkowo bezboleśnie przeszła przez niepewny czas pandemii. Wolumen produkcji papierniczej w naszym kraju zwiększył się pomiędzy 2019 a 2021 rokiem o około 18 proc. Był to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

Branża papiernicza pozostaje podatna wahania koniunktury

Krajowa branża papiernicza to jednocześnie jeden z najbardziej podatnych na cykliczne wahania koniunktury sektorów przetwórstwa przemysłowego. Wiele wskazuje na to, że czas dynamicznego wzrostu przychodów oraz ponadprzeciętne wyniki finansowe są już za nami. Najbliższe miesiące będą natomiast czasem spowolnienia, gdyż coraz trudniejsze staje się przerzucanie rosnących kosztów na odbiorców.

Zwłaszcza lipiec, który był najsłabszym miesiącem od stycznia 2021 r. (dynamika wzrostu obniżyła się poniżej 5 proc. r/r). Regularnie obniża się również ogólna ocena sytuacji przedsiębiorstw. Niekorzystne zmiany - zdaniem analityków - najbardziej odbiją się na papierze opakowaniowym.

Ekonomiści Banku Pekao S.A. zwracają także uwagę, iż ryzyka po stronie podażowej nieustannie się utrzymują. Mimo że w ostatnim czasie wyraźnie spadł odsetek firm wskazujących na problem z dostępnością surowców i materiałów, wciąż jest on duży i plasuje się powyżej długoletnich średnich. Dodatkowym zagrożeniem jest kryzys na europejskim rynku gazu. Tymczasem surowiec ten pozostaje istotny m.in. w produkcji podstawowych półproduktów papierniczych, a jego brak może przełożyć się na pogorszenie sytuacji w sektorze.

Jak wynika z najnowszego raportu sektorowego Banku Pekao S.A., bardzo dobre pozostają natomiast długofalowe perspektywy rozwojowe. Za jeden z kluczowych aspektów w tym zakresie uznaje się produkcję opakowań, którą stymulować powinny m.in. korzystne dla branży trendy ekologiczne, posiadane przewagi kosztowe, udział e-commerce w rynku detalicznym oraz przede wszystkim mocno "opakowaniochłonna" struktura branżowa polskiej gospodarki. Prognozowany jest również wzrostowy trend konsumpcji papieru opakowaniowego i sanitarno-higienicznego.

Prezentacja partnera


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »