Kongres DISE 2023: przemiany energetyczne i wyjście z kryzysu

IX edycja Kongresu Energetycznego DISE, która odbyła się w dniach 27-29 września, skupiła się na temacie „Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu". Eksperci analizowali priorytety i ścieżki rozwoju w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, obejmując strategiczne technologie, niezbędne zmiany prawne oraz identyfikację kluczowych partnerów projektów energetycznych w Polsce.

Kongres DISE stanowi kluczowe wydarzenie poświęcone transformacji energetycznej. W trakcie dwudniowej konferencji poruszano różne aspekty bezpieczeństwa energetycznego. Eksperci debatowali m.in. nad optymalnym źródłem energii dla Polski, perspektywami rozwoju gazów odnawialnych, przyszłości gazu ziemnego, projektami jądrowymi (w tym zarówno wielkoskalowymi, jak i SMR) oraz odnawialnymi źródłami energii. Istotnym elementem dyskusji był również aspekt finansowania zielonych inwestycji oraz całkowitej transformacji sektora.

- Transformację energetyczną można sfinansować tylko dzięki miksowi kapitału prywatnego, udziału instytucji finansowych ponadnarodowych, banków i różnego rodzaju funduszy - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao.

- Aby zachęcić prywatnych przedsiębiorców do włączania się w takie projekty, muszą być spełnione co najmniej dwa warunki. Po pierwsze edukacja - tzn. inwestorzy muszą być przekonani, że projekty, które realizują są prawdziwie zrównoważone. Po drugie te projekty muszą być opłacalne - dodał.

Dywersyfikacja źródeł energii

W ramach wydarzenia odbyło się również spotkanie ekspertów "Energia dla Ukrainy - Okrągły Stół ds. Odbudowy". Eksperci omawiali perspektywy wsparcia ukraińskiego sektora energetycznego.

- W pierwszym okresie najważniejsza jest pomoc humanitarna, musimy pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę i przetrwać. Tutaj sektor energetyczny jest absolutnie kluczowy, to wiemy po ostatniej zimie - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A.

- Rosjanie zniszczyli lub zajęli mniej-więcej połowę mocy ukraińskiej energetyki. (...) Przyszłością dla Ukrainy jest rozwój siły energetyki rozproszonej, przede wszystkim fotowoltaiki wspartej magazynami, na pewno potrzebne będzie też wsparcie dla energii atomowej. Ukraina posiada również własne złoża gazu, które zapewne będzie eksplorować - kontynuował.

Jednym z partnerów IX edycji Kongresu DISE, który odbył się w dniach 27-28 września 2023 r., był Bank Pekao S.A. Przez te dwa dni eksperci z różnych dziedzin poszukiwali optymalnych rozwiązań, mających na celu osiągnięcie transformacji energetycznej i zapewnienie stabilności systemu energetycznego. Wydarzenie to odbywa się corocznie, gromadząc ekspertów z sektora energetycznego zarówno z Polski, jak i zagranicy, w tym polityków, wysokich managerów oraz naukowców, i jest organizowane przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych.

Artykuł sponsorowany

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »