Na pomoc potrzebującym. Bank Pekao dziękuje swoim wolontariuszom

Bank Pekao S.A. podziękował pracownikom zaangażowanym we wszystkie przeprowadzone w tym roku akcje dobroczynne. A było ich niemało. Wolontariusze przepracowali w sumie 8 tys. godzin, angażując się łącznie w 120 projektów.

Spotkanie w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W poniedziałek 5 grudnia przypadał Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Bank Pekao S.A. jak co roku z tej okazji dziękował wszystkim pracownikom zaangażowanym w działalność charytatywną. Na spotkaniu, które odbyło się w centrali Banku Pekao, w gronie liderów wolontariatu podsumowano działania z całego roku. Podziękowania za zaangażowanie w pomaganie potrzebującym osobiście złożył Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

- Wyobraźnia i zaangażowanie wolontariuszy Banku Pekao wydają się nie mieć granic. Pracownicy wciąż znajdują nowe pomysły na akcje dla lokalnych społeczności. Podsumowując miniony rok, pragnę wam podziękować za chęć pomagania potrzebującym, czas poświęcony dla innych - mówił Leszek Skiba - W banku wierzymy w siłę pomagania. Jesteśmy odpowiedzialną firmą wspierającą zrównoważony rozwój. Ważnym elementem naszej strategii ESG na lata 2021-2024 jest właśnie wolontariat pracowniczy. Dzięki niemu niesiemy pomoc, edukujemy, rozwijamy świadomość ekologiczną, a także wspieramy rozwój i innowacyjność.

Reklama

Jak zaznaczył prezes banku, dane mówią same za siebie - co roku rośnie liczba wolontariuszy. Zwrócił uwagę na to, jak wielką wspólnotę mogą stworzyć ludzie wyznający podobne wartości: szacunek dla drugiego człowieka, troskę o potrzebujących, gotowość do dzielenia się z innymi.

Na spotkaniu wolontariusze na co dzień pracujący w różnych jednostkach banku mieli okazję wymienić się doświadczeniami i powspominać wspólne akcje. Wzięli także udział w warsztatach rozwijających pozazawodowe pasje. Nie mogło oczywiście zabraknąć tortu.

Pracownik gotowy do pomocy

Około 1200 pracowników Banku Pekao S.A. każdego roku angażuje się w akcje charytatywne organizowane przez bank. W tych trudnych czasach jest to szczególnie ważne. W samym 2022 r. poświęcili oni na wsparcie lokalnych społeczności w sumie 8 tys. godzin w ramach 120 projektów. Bank Pekao S.A. zachęca swoich pracowników do realizowania się w ramach akcji dobroczynnych, umożliwiając wykorzystanie 16 godzin rocznie właśnie na wolontariat.

- Pracownicy chcą angażować się w ważne społecznie tematy i pozytywnie oddziaływać na swoje otoczenie. Wolontariat pracowniczy im to umożliwia. Jest też formą integracji zespołów wokół dobroczynnego celu - powiedział Zbigniew Chmiel, szef Pionu Zasobów Ludzkich w Banku Pekao S.A. - Taki rodzaj zaangażowania płynie z motywacji wewnętrznej, wzmacnia współpracę i jest okazją do podejmowania wyzwań zawodowych, jak i prywatnych - dodał.

Z własnej inicjatywy

Bank z żubrem zachęca do zgłaszania własnych projektów. Dzięki inicjatywie "Jesteśmy blisko" pracownicy mogą przedstawiać autorskie pomysły na lokalne akcje pomocowe, które następnie biorą udział w konkursie grantowym. W ten sposób udało się zrealizować aż 93 projekty w 65 miejscowościach. W pomoc zaangażowało się ponad 650 wolontariuszy, którzy poświęcili na dobroczynność łącznie 3255 godzin. Czym zajmowali się pracownicy banku? Pomagali dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych, aktywizowali seniorów, wspierali swoją pracą schroniska dla zwierząt. Wśród inicjatyw nagrodzonych grantem znalazły się m.in. akcja pomocy dla podopiecznych jadłodajni dla ubogich w Siedlcach, przygotowanie i montaż ptasich budek lęgowych w Zatorach czy szkolenia z pierwszej pomocy dla młodzieży w Kutnie. Nie mogło zabraknąć zbiórek krwi, akcji promujących czytelnictwo, aktywność sportową, krzewiących kulturę i historię Polski, a także tych na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej oraz ochrony zdrowia i życia.

- Ideą konkursu na wolontariat nagrodzony grantem jest pomoc ochotników w miejscu zamieszkania i "bycie blisko potrzeb" lokalnych społeczności. Cenimy w tym projekcie to, że pomoc dociera właśnie tam, gdzie jest potrzebna - czyli do osób, które tego najbardziej potrzebują - wyjaśniał Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A. - Środki przekazane przez Fundację Banku Pekao w tej inicjatywie pomagają na wiele sposobów. Są wsparciem między innymi w wyremontowaniu pomieszczeń w placówkach opieki, pozwalają na doposażenie w sprzęt klubów sportowych czy dostosowanie pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych. Zespoły wolontariuszy organizują też wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Każdego roku projekty są zgłaszane przez wolontariuszy, a fundacja pomaga w ich realizacji.

Zbiórka dla uchodźców i bezpieczeństwo seniorów

Oczywiście pracownicy Banku Pekao S.A. zaangażowali się również w pomoc Ukrainie. Organizowano zbiórki darów dla uchodźców, pomagano w punktach recepcyjnych i w oddziałach banku. W Olkuszu zorganizowano nawet obchody Dnia Matki Ukraińskiej, w Koszalinie - koncert dobroczynny na rzecz uchodźców, a w Puszczykowie wyposażono dzieci z Ukrainy w wyprawki szkolne. Fundacja Banku Pekao przekazała na pomoc dla obywateli Ukrainy ponad 1,2 mln zł.

Wolontariusze zaangażowali się również w akcję na rzecz Zamojskich Amazonek. Kupiono specjalistyczny stół do rehabilitacji oraz nowy model urządzenia do samobadania piersi. Stworzono także przestrzeń relaksu i odpoczynku w siedzibie Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" w Poznaniu i Łodzi. Wszystko to udało się zrealizować dzięki darowiznom Fundacji Banku Pekao.

Dodatkowo bank z żubrem po raz czwarty został partnerem akcji SeniorON, która ma na celu aktywizację seniorów, przede wszystkim naukę stawiania pierwszych kroków w świecie cyfrowym. Wolontariusze prowadzili zajęcia na temat wirtualnego bezpieczeństwa, korzystania z bankowości elektronicznej, robienia zakupów online i korzystania z Profilu Zaufanego. Z kolei razem z Fundacją SeniorAPP i przedstawicielami Komendy Policji przeprowadzili warsztaty pod hasłem "Polub się z telefonem" dla 180 seniorów z Kraśnika, Sandomierza i Radzynia Podlaskiego.

Nie mogło również zabraknąć działań na rzecz środowiska. W mijającym roku uruchomiono projekt edukacji ekologicznej dla pracowników banku "EKOlogia na bank!", w którym poruszano m.in. tematykę ekokonsumpcji. Bank Pekao kontynuował również od lat prowadzone akcje na rzecz ochrony pszczół. Zorganizowano liczne spotkania, wycieczki i pikniki, na których edukowano na temat tych pracowitych owadów.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »