Polski bank wspiera sztukę

Bank Pekao S.A. wspiera sztukę, czego dowodem jest zbiór dzieł, w tym wybitne obrazy takich mistrzów jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak czy Józef Mehoffer. Co więcej, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, produkuje filmy o wybitnych polskich artystach i ich pracach. „Okiem liryka” to najnowsza produkcja, która przedstawia historię monumentalnego obrazu autorstwa Wojciecha Kossaka z 1900 roku pt. „Bitwa pod piramidami”.

Wielkie dzieło Kossaka

Obraz "Bitwa pod piramidami" do dzisiaj wzbudza zachwyt oraz jest obiektem analiz badaczy sztuki. Przedstawia on scenę batalistyczną z czasów kampanii napoleońskiej w Egipcie. Obraz ten doskonale oddaje emocje towarzyszące temu wydarzeniu oraz dynamikę walk. Szczególnie imponują sylwetki koni, które w końcu są znakiem rozpoznawczym artysty. Ale "Bitwa pod piramidami" imponuje nie tylko realistycznym oddaniem scen walki, wrażanie robi również swoją wielkością - ma wymiary 15 × 115 metrów. To trzecie tego typu dzieło Wojciecha Kossaka po "Bitwie pod Racławicami" oraz "Panoramie Berezyńskiej" stworzonej wspólnie z Julianem Fałatem.

Obraz podzielony

Jednakże historia "Bitwy pod piramidami" nie kończy się na namalowaniu obrazu. Po latach dzieło zostało podzielone na fragmenty, które znalazły się w różnych zbiorach. Można je znaleźć w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich oraz w kolekcji prywatnej bratanicy Wojciecha Kossaka. Jednym z posiadaczy jest także Bank Pekao S.A., który postanowił podzielić się historią tego obrazu poprzez zrealizowanie filmu dokumentalnego "Okiem liryka".

- Obraz "Bitwa pod piramidami" kryje w sobie niezwykłą historię, która stanowi ciekawą lekcję dla widzów. Bank Pekao S.A. jest posiadaczem jednego z fragmentów tego wyjątkowego dzieła. Nasz obraz był eksponowany na wystawie "Koloryt rozmaitości" w Pałacu Czapskich w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Jego walory artystyczne i niezwykła opowieść za nim stojąca skłoniły nas do podjęcia dalszych kroków w celu popularyzacji tego dzieła. Postanowiliśmy bowiem zrealizować film poświęcony jego historii. W ten sposób chcemy przybliżyć i dzielić się z szerokim gronem odbiorców naszym zbiorem dzieł sztuki - mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Niezwykłe dokumenty o sztuce

Film to część szerszej inicjatywy Banku Pekao S.A. mającej na celu popularyzację sztuki. Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie pozwala na tworzenie wysokiej jakości produkcji, które nie tylko przybliżają dzieła sztuki szerszej publiczności, ale także ukazują ich kontekst historyczny i artystyczny. Pierwszy tego typu film, "Wyspiański w Londynie", opowiada o wystawie "Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890-1918", na której zaprezentowano "Bratki" Stanisława Wyspiańskiego - obraz, który również znajduje się w kolekcji banku. Z kolei w grudniu 2023 roku, bank wyprodukował film o Józefie Mehofferze, słynnym artyście z okresu Młodej Polski. W styczniu tego roku powstała trzecia produkcja, jej bohaterem był współczesny artysta, Franciszek Maśluszczak.

Bogaty zbiór banku

"Bitwa pod piramidami" to jedno z wielu dzieł dostępnych w wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Ta unikalna kolekcja liczy około 1000 obiektów, wśród których znajdują się nie tylko obrazy, ale także rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX i XX wieku. Zobaczymy wśród nich dzieła: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera czy Zygmunta Waliszewskiego, a także Tadeusza Dominika, Franciszka Maśluszczaka, Henryka Ożóga czy Bożenny Biskupskiej. Dzięki wirtualnej galerii miłośnicy sztuki mogą cieszyć się bogactwem polskiego dziedzictwa artystycznego bez wychodzenia z domu.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »