Klienci OFE szturmują infolinie
Rządowe zapowiedzi przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne wywołały ogromne zainteresowanie Polaków, którzy dzwonią do Powszechnych Towarzystw Emerytalnych po informacje - wynika z sondy Interii wśród firm finansowych. Na tym etapie ich jednak nie uzyskają.
Polacy sprawdzają co z pieniędzmi w OFE
- Było wiele telefonów z pytaniami jak szczegółowo będą wyglądać te zmiany. W tym zakresie prosimy o cierpliwość i zrozumienie, gdyż wszyscy wiemy tyle, ile zostało powiedziane na konferencji prasowej rządu i jest publicznie dostępne w mediach.
Na razie klienci nie muszą podejmować żadnych działań w związku z zapowiedziami. Stan swojego rachunku w OFE najlepiej sprawdzić przez internet - tłumaczy Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy grupy Aviva w Polsce.
Podobnie jest w innych instytucjach prowadzących OFE. W AXA PTE liczba telefonów na infolinię po rządowej zapowiedzi wrosła ponad dwukrotnie.
- Klienci pytali o środki, które są w OFE: czy są bezpieczne, co się dalej wydarzy z OFE, kiedy będzie wiadomo, jaka jest decyzja rządu. Pytali również o możliwość wypłaty środków z OFE już teraz. Nasi konsultanci byli przygotowani, aby odpowiedzieć na te pytania. W związku z tym jednak, że nie ma jeszcze projektu ustawy, nie publikowaliśmy komunikatu na stronach internetowych - mówi Aleksandra Leszczyńska, rzeczniczka prasowa Grupy AXA.
Podobne pytania zadają klienci innych instytucji zarządzających środkami emerytalnymi.
- Infolinia PKO BP Bankowego PTE, które zarządza PKO BP Bankowym OFE, po ogłoszeniu planowanych zmian zanotowała znaczny wzrost liczby telefonów - szczególnie w trzech pierwszych dniach po ogłoszeniu, z pytaniami o możliwość przekształcenia rachunku OFE w IKE oraz na temat zasad wypłaty - potwierdza Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.
Najczęściej zadawano pytania o to kiedy będzie można dokonać transferu z OFE na IKE? Czy można już otworzyć IKE? Jakie dokumenty będą potrzebne do transferu? Klienci pytają też o saldo swoich rachunków w OFE. Klienci nie tylko dzwonią w tych sprawach na infolinię, ale także kierują pytania na skrzynkę mailową.
Jak przyznają przedstawiciele instytucji z którymi skontaktowała się Interia, jest wzmożone zainteresowanie, ludzie dzwonią i pytają o szczegóły zmian, ale nie bardzo wiadomo co konsultanci mają odpowiadać, skoro na razie można bazować jedynie na zapowiedziach, a nie ma jeszcze żadnego dokumentu czy projektu.
- Dlatego też na naszej stronie internetowej oraz na infolinii umieściliśmy specjalny komunikat. Razem z klientami czekamy na projekt ustawy - na ten moment nie mamy żadnych nowych informacji, o wszelkich aktualnościach będziemy informować na naszej stronie internetowej - mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.
Więcej klientów sprawdza też swój stan środków w OFE, ale najczęściej w internetowym serwisie, ale mogą też zajrzeć do korespondencji, bo raz w roku otrzymują taka informację pocztą. W ubiegłym tygodniu rząd zapowiedział przekształcenie OFE w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).
Przy tej operacji ma być pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa, ale przy wypłacie nie będzie już pobierany podatek. Jednak nawet po przekształceniu, który rząd nazywa prywatyzacją, nie będzie można tych pieniędzy z IKE (tylko tych, które będą przekazane z OFE) wypłacić aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Będą one dziedziczone.
Jeśli ktoś nie będzie chciał takiego przekształcenia, będzie mógł złożyć deklarację, że woli by te środki zostały przeniesione do ZUS. W takim wariancie będą one brane pod uwagę przy wyliczaniu emerytury i będą opodatkowane przy jej wypłacie (według stawki PIT, czyli dziś 18 proc. i 32 proc.). Nie będą jednak dziedziczone.
Łącznie w OFE jest jeszcze ponad 162 mld zł, a średnio na uczestnika przypada 10,2 tys. zł, choć stan tych środków jest oczywiście zróżnicowany. Połowa osób ma tam mniej niż 5 tys., 20 proc. ma kwotę między 5 tys. a 10 tys., a tylko około 30 proc. posiada więcej niż 10 tys.
Zgodnie z zapowiedziami projekt ustawy w maju ma być przesłany do konsultacji społecznych. Na przełomie czerwca i lipca ma być przyjęty przez rząd i skierowany do prac w parlamencie.
Rząd zakłada, że ustawa mogłaby być przegłosowana i podpisana przez prezydenta jesienią i wówczas w styczniu mogłoby nastąpić przekształcenie OFE w IKE.
Monika Krześniak-Sajewicz