Zamach na pieniądze w OFE

OFE: Aktywa wzrosły łącznie o 40 mld zł do 176 mld zł

W czerwcu OFE nie zarobiły, ale całe pierwsze półrocze zakończyły ze średnim wynikiem na poziomie 19,8 proc. ​Wartość aktywów OFE zmalała w czerwcu o 1,3 proc. mdm do 173,8 mld zł Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE zmalała na koniec czerwca o 1,3 proc. mdm do 173,8 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w krajowe akcje pozostała bez większych zmian na poziomie 81,2 proc. i ponownie wszystkie OFE znalazły się powyżej progu 75 proc.

Ranking OFE

Kolejny miesiąc z rzędu nasz comiesięczny ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), otwiera Nationale-Nederlanden OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe oceny 5a w horyzoncie rocznym i trzyletnim. W obu okresach fundusz ten wypracował wysokie, to jednak nie najwyższe stopy zwrotu, ale za to pochwalić się może niższym ryzykiem. Na kolejnych miejscach ponownie znalazły się OFE PZU Złota Jesień oraz OFE Pocztylion.

Aktywa funduszy emerytalnych

Według szacunków Analiz Online ujemne wyniki inwestycyjne wypracowane w czerwcu przyczyniły się do spadku wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 1,2 mld zł. Doliczając do tej wartości ujemne saldo przepływu środków między OFE a ZUS, spadek aktywów sięgnął 1,5 mld zł (-0,8%). Jednak licząc od początku roku, OFE odnotowały solidny wzrost aktywów. W sześć miesięcy ich wartość została powiększona aż o 27,2 mld zł do 175,98 mld zł, czyli o 18%.

Reklama

W tym czasie najwyższą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało jedno z najmniejszych OFE - PKO BP Bankowy OFE (19,7%), a najniższą - Aviva OFE (16,4%). Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, w którego portfelu na koniec czerwca pracowało 46,3 mld zł.

Średnia ważona wartości jednostek rozrachunkowych zmalała w porównaniu z końcem maja o 0,7 proc. do 49,36 zł. Alokacja na rynku akcji ogółem wzrosła o 18 pb. mdm i wyniosła 90,5 proc. Na giełdach zagranicznych wzrosła o 16 pb do 9,3 proc.  Alokacja w krajowe akcje wzrosła przy tym o 2 pb. i na koniec czerwca stanowiły one 81,2 proc. aktywów pod zarządzaniem OFE.

Procedowany w sejmie nowy projekt ustawy przekształcającej OFE w IKE zakłada minimalny poziom zaangażowania w krajowe akcje na poziomie 75 proc. na dzień przekształcenia, czyli 28 stycznia 2022 r.

Już na koniec kwietnia we wszystkich OFE alokacja w krajowe akcje znalazła się powyżej poziomu 75 proc. Na koniec czerwca najniższy udział krajowych akcji w swoich portfelach miało UNIQA OFE (77,8 proc.), a najwyższy utrzymuje MetLife OFE - 84,9 proc. Łączna wartość akcji w portfelach OFE zmalała na koniec czerwca o 1,1 proc. mdm do 157,3 mld zł. Wartość zagranicznych akcji poszła w górę o 0,5 proc. mdm do blisko 16,2 mld zł, a krajowych zmalała o 1,2 proc. do 141,1 mld zł.

Wartość instrumentów dłużnych w portfelach OFE zmalała w czerwcu o 2 proc. do 13,5 mld zł. Alokacja spadła o 4 pb. do 7,7 proc. OFE na koniec poprzedniego miesiąca miały do dyspozycji nieco ponad 3 mld zł gotówki, o 8 proc. mniej niż na koniec maja. Udział gotówki spadł o 13 pb. i wyniósł niecałe 1,8 proc. aktywów.

Poniżej portfele OFE na koniec czerwca i alokacja wg klas aktywów: 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: OFE | Otwarte Fundusze Emerytalne | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »