Solidarni Zwyciężymy: Czy pandemia zmieniła Polaków?
Świat, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić: pełen otwartości, szybkości i różnorodności - nagle zmienił się nie do poznania. Zamknięte granice, zakazy i kolejne ograniczenia ze względu na stan epidemiczny, wywoływały strach nie tylko o zdrowie, ale również tą bliższą i dalszą przyszłość. Gdy powoli wraca ta "stara" codzienność, można postawić pytanie: Czy Polacy zdali egzamin z solidarności podczas pandemii COVID-19 i - jako naród i społeczność - wyszli z tej próby wzmocnieni?
Wnioski z lekcji, jaką jest epidemia COVID-19, są pouczające i budujące na przyszłość - wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Tym razem zapytano Polaków, jakie wnioski na przyszłość po kilku miesiącach zmagań z pandemią jako społeczeństwo powinniśmy wyciągnąć? 33,9 proc. Polaków zgodnie uważa, że trzeba zacząć doceniać to, co się ma oraz zacząć cieszyć się nawet z drobnych rzeczy. Zbliżona liczba badanych (33,5 proc.) wskazuje, że pandemia uświadomiła im, że w życiu najważniejsza jest rodzina i najbliższe osoby.
Wnioski, jakie płyną z tego okresu pandemii, dotyczą jednak nie tylko zmiany postrzegania tego, czym jesteśmy otoczeni na co dzień, ale również myślenia o przyszłości. Blisko 30 proc. Polaków uważa, że obecna sytuacja uczy, że w życiu istotna jest umiejętność dostosowania się do nowych warunków - trzeba być elastycznym i przygotowanym na zmiany, jakie przynosi rzeczywistość, a co się z tym wiąże, przykładać dużą wagę do różnych form zabezpieczania się na przyszłość - podkreśla to co czwarta badana osoba (24,5 proc.).
Na początku pandemii, jeszcze w marcu i kwietniu, dominowały lęk o zdrowie swoje i najbliższych, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności oraz strach przed wizją nadchodzącego kryzysu - to zdaniem Polaków główne uczucia, które wyzwoliła epidemia COVID-19. Kolejne dni i tygodnie zamknięcia, obowiązujących obostrzeń wywoływały mieszane reakcje. Dominował strach o przyszłość, również tą zawodową. Polacy wracali też do tych wartości, które w rozpędzonym świecie zbyt często schodziły na drugi plan, zaczęli doceniać relacje z ludźmi, którzy są im najbliżsi.
Jak to wygląda w liczbach? Aż 44,3 proc. badanych wskazało, że głównie czuło strach o zdrowie swoje i najbliższych, a 34,9 proc. wskazywało także na lęk o najbliższą przyszłość. Blisko co trzeci badany (28,8 proc.) zmagał się też z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności oraz odczuwał strach przed wizją nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Spora grupa Polaków nie poddała się tym emocjom, a zamiast tego ruszyła z inicjatywami pomocy innym: starszym, słabszym lub mocniej dotkniętym przez gospodarcze skutki pandemii.
- Mimo, że pandemia koronawirusa była dla wszystkich szokiem - okresem gwałtownych i niespodziewanych zmian nie tylko w życiu każdego z nas, ale też w gospodarce i funkcjonowaniu firm, to jako społeczeństwo w tych trudnych warunkach zdaliśmy egzamin z solidarności międzyludzkiej. W walkę ze skutkami pandemii zaangażowała się spora liczba instytucji i służb, ale również ogromna liczba zwykłych ludzi, cichych bohaterów, o których nie dowiemy się z pierwszych stron gazet - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Ponad 17 proc. badanych za najważniejsze, czego powinna nauczyć pandemia, uznało niepoddawanie się pesymizmowi i patrzenie z nadzieją w przyszłość oraz szukanie możliwości angażowania się w pomoc innym, szczególnie tym, którzy mają w życiu trudniej. Inicjatyw społecznych nie brakowało. Polacy pomagali słabszym, schorowanym, starszym; szyli maseczki, wypełniali wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej i finansowej, przygotowywali posiłki dla osób, które straciły pracę i zostały bez środków do życia.
- Takich historii w ramach kampanii Solidarni Zwyciężymy mamy zgłoszonych ponad 130, a na pewno jest ich znacznie więcej. Co warte uwagi, historie zgłaszane w konkursie pokazują, że bardzo często nie był to jednorazowy zryw, ale początek długofalowej, często bezinteresownej pomocy niesionej potrzebującym i działań na rzecz wspólnego dobra. Paradoksalnie pandemia spowodowała, że jako społeczeństwo staliśmy się trochę bardziej wrażliwi na siebie nawzajem - ocenił Borys.
Wyróżnionych w konkursie "Solidarni Zwyciężymy" zostało 18 inicjatyw.
Interia
Historie nagrodzone w konkursie Solidarni Zwyciężymy opisujemy w Interii. Można je znaleźć pod linkiem: https://biznes.interia.pl/raporty/raport-pfr-solidarni-zwyciezymy/aktualnosci