Grupa Echo-Archicom rozpoczyna w Krakowie budowę kompleksu mieszkaniowo-komercyjnego WITA
WITA, krakowska inwestycja realizowana przez Archicom i Echo Investment, to wielofunkcyjny, miastotwórczy projekt uwzględniający zabudowę mieszkaniową, przestrzeń komercyjną i lokale usługowe. To także pierwsza krakowska inwestycja deweloperów w formacie „destination”. Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2025 r.
Deweloperzy Archicom i Echo dopełnili niezbędnych formalności i uzyskali pozwolenie na budowę. Łączna powierzchnia działki, na której powstanie WITA, wynosi 3 ha, z czego blisko 7 tys. mkw. to tereny zielone z rodzimą roślinnością (około 150 nowych drzew).
W ramach projektu powstanie pięć czteropiętrowych budynków, w których znajdą się apartamenty na sprzedaż, biura, a także usytuowane na parterze lokale handlowo-usługowe. Zdaniem deweloperów taka różnorodność pozwala na realizację wyjątkowego projektu, który "będzie tętnił życiem przez cały czas".
Za część komercyjną inwestycji odpowiada Echo Investment, za mieszkaniową Archicom, a projekt przygotowała renomowana pracownia architektoniczna MOFO Architekci. We współpracy z regionalnym konserwatorem zabytków oraz administracją publiczną oddano w nim hołd historycznej tożsamości miejsca, w którym przed laty znajdowały się magazyny zaopatrzenia Twierdzy Kraków.
Łącząc w sobie wiele funkcji, inwestycja dostarczy m.in. 26,7 tys. mkw. GLA nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni biurowej. Oba biurowce powstaną zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM, która świadczy o zastosowaniu proekologicznych rozwiązań - chodzi m.in. o wykorzystanie wody opadowej, instalację stacji ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów czy też wykorzystanie 100 proc. zielonej energii.
Choć Echo Investment jest obecne na rynku krakowskim od ponad 20 lat, projekt WITA będzie debiutem formatu "destination" w tej lokalizacji.
Jego zdaniem inwestycja WITA łączy nowoczesną architekturę z historyczną tkanką miejską, tworząc kameralną zabudowę w centrum miasta.
"W WITA powstaną ciche zakątki i pełne życia przestrzenie wspólne, zapraszające wszystkich: najemców, mieszkańców, odwiedzających. Budujemy w historycznym centrum Krakowa spokojną enklawę, w której będzie można spędzać czas, mając wszystko na wyciągnięcie ręki" - powiedział Rafał Mazurczak.
Budynki biurowe będą oferować 121 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 55 dodatkowych wokół inwestycji, a w ich użytkowaniu pomoże aplikacja. Przewidziano 94 miejsca postojowe dla rowerów, a także stację ładowania pojazdów elektrycznych i skuterów.
W części mieszkaniowej WITA, realizowanej przez Archicom, powstaną dwa budynki wielorodzinne obejmujące 176 apartamentów (od 28 do 97 mkw.). Powierzchnia użytkowa mieszkalna (PUM) wyniesie blisko 8 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa usług (PUU) - 768 mkw. Na poziomie parteru obu budynków znajdzie się osiem lokali usługowych. W każdym z mieszkań zaplanowano loggię, balkon lub taras z ogródkiem, a także duże okna zapewniające naturalne doświetlenie.
Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji stojaki rowerowe, stację naprawy rowerów, wózkownie, rowerownie i wieszaki rowerowe. W garażach pojawią się wózki ułatwiające transport zakupów do mieszkania. Strefa ciągu pieszego i zespołu budynków mieszkalnych odznaczać się będzie różnorodnie zaprojektowaną zielenią. Znajdą się w niej nawiązujące do historii miejsca trawniki w kształcie trójkątów, krzewy, drzewa, trawy, wielogatunkowe i jednogatunkowe nasadzenia, a także strefa odpoczynku. Znajdzie się tu również plac zabaw, a także tablice z opisem historii Centrum Aprowizacji Armii oraz wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości w Krakowie.
Jak podkreślił, twórcy inwestycji są dumni z tego, że rozpoczynają budowę projektu reprezentującego wartości, w które wierzą.
"Już niebawem krakowianie przekonają się na własne oczy o tym, jak wielofunkcyjne mikrodzielnice o ludzkiej skali, poszanowanie potrzeb człowieka, otaczającego świata i historii danej lokalizacji, a także zrównoważony urbanizm wpływają na rozwój zdrowej tkanki miejskiej" - dodał Dawid Wrona.
Teren inwestycji będzie całodobowo monitorowany, oświetlony, a do otwierania szlabanów, bram garażowych, wejść do budynków i wzywania windy służyć będzie jedna intuicyjna aplikacja Bluebolt. Ograniczony ruch samochodowy oraz szerokie chodniki, łagodne nachylenia ciągów pieszo-jezdnych i chodników umożliwią swobodną komunikację - również osób z niepełnosprawnościami.
Deweloper podkreśla, że mikrodzielnica będzie sprzyjać "komfortowemu zamieszkiwaniu, pracy, ale także integracji społecznej: spotkaniom, rekreacji i wypoczynkowi".
Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2025 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom